”Tricolorii” au învins-o, la Centrul de Fotbal Mogoșoaia, pe Metaloglobus, echipă din Liga 3, cu scorul de 5-0 (4-0).

Echipa trimisă pe teren de Anghel Iordănescu a fost următoarea:

Tătărușanu – Săpunaru, Moți, Chiricheș, Sepsi – Grigore, Pintilii – Maxim, Bicfalvi, Bumba – Andone

Din minutul 3, echipa României a condus cu 1-0 prin golul marcat de Florin Andone. În minutul 13, Maxim a înscris pentru 2-0 după assistul lui Andone, pentru ca, în minutul 16, același Andone să reușească ”dubla”, din pasa lui Maxim, și să ducă scorul la 3-0. În minutul 27, Bicfalvi a făcut 4-0 la finalul unei acțiuni în care ”tricolorii” au pasat numai din prima.

La pauză, au fost cinci înlocuiri în echipa României: au intrat Vătăjelu (în locul lui Sepsi), Papp (Săpunaru), Hoban (Moți), Florin Tănase (Andone), Lung jr. (Tătărușanu). În partea secundă, Tătărușanu a apărat poarta lui Metaloglobus.

În minutul 60, Bicfalvi a reușit și el ”dubla” pentru 5-0, assist Maxim.

Ultima înlocuire în echipa României, în minutul 67: Alexandru Păun (jucător din lotul U21 chemat pentru acest joc alături de Florin Tănase) a intrat în locul lui Bumba.

De luni, 8 iunie, ”tricolorii” vor fi în formulă completă pentru pregătirea meciului cu Irlanda de Nord.