Cashpoint Arena din orășelul austriac Altach a găzduit aseară târziu, 15 noiembrie a.c., jocul amical dintre echipele naționale ale României și Greciei, tricolorii impunându-se de o manieră categorică, scor final 3-1, într-o dispută contra unei echipe calificate la turneul final al EURO 2012, meci care ar fi putut consemna o victorie la o diferență mult mai mare a jucătorilor antrenați de Victor Pițurcă.

Gabriel Torje a deschis scorul în minutul 17, printr-un șut jos, la colț, de la marginea suprafeței de pedeapsă, după o pasă primită de la Ionuț Mazilu, numai că, spre finalul unei reprize oarecum echilibrate, Georgios Karagounis a egalat (minutul 34) dintr-o lovitură liberă din apropierea suprafeței de pedeapsă.

Mitanul secund a aparținut în totalitate românilor, care, pe lângă mai multe ocazii de gol ratate, au mai marcat de două ori, prin Cristian Tănase (61) – șut superb în vinclu, după o pasă, cu capul, a lui Marius Niculae și Alexandru Mihăiță Chipciu (81) – șut din interiorul careului de 16 metri, după o mare eroare a defensivei adverse.

– Cristian Bălgrădean și Ionuț Neagu (acesta din urmă, convocat în premieră) au debutat în tricoul reprezentativei, în timp ce Marius Valerică Găman a disputat cel de-al doilea său meci ca tricolor, dar primul în calitate de titular.

– În a doua partidă ca tricolor, Alexandru Mihăiță Chipciu a marcat primul său gol pentru națională, Cristian Tănase înscriindu-și în cont a doua reușită în tricoul reprezentativei noastre, precedenta datând de acum mai bine de doi ani, pe 1 aprilie 2009, tot în Austria, dar la Klagenfurt, în preliminariile Cupei Mondiale FIFA 2010.

Contra Greciei, Victor Pițurcă a folosit următoarea formulă de echipă: Cristian Bălgrădean – Paul Papp, Marius Valerică Găman (63 Vlad Iulian Chiricheș), Nicolai Dorin Goian, Ștefan Radu – Ionuț Neagu (86 Nicolae Grigore) – Gabriel Andrei Torje, Doru Mihai Pintilii (46 Costin Lazăr), Cristian Tănase (67 Alexandru Mihăiță Chipciu) – Ionuț Costinel Mazilu (46 Marius Constantin Niculae), Bogdan Sorin Stancu (77 Răzvan Cociș).