Gabriel Torje a jucat 85 de minute în Konyaspor – Trabzonspor 1-0, din etapa 26 a Superligii din Turcia. ”Tricolorul” a fost decisiv în victoria echipei sale: în urma execuției sale, Bosingwa și-a trimis balonul în propria plasă. Ciprian Marica, atacantul lui Konyaspor, este încă accidentat și nu a fost inclus în lot.

Vlad Chiricheș a fost integralist în Burnley – Tottenham 0-0, etapa 31 din Premier League. A fost doar a 7-a partidă bifată de fundașul român în prima ligă din Anglia în actualul sezon. Tottenham ocupă locul 6, cu 54 de puncte, la egalitate cu Liverpool, echipa de pe poziția a 5-a.

Costel Pantilimon a fost încă o dată titular pentru Sunderland în meciul cu Newcastle, câștigat cu 1-0. La unicul gol al meciului, degajarea lui Pantilimon a fost deviată cu capul pentru Defoe, care a înscris cu un voleu excepțional din afara careului. Sunderland ocupă locul 15, la 3 puncte deasupra retrogradării.

Răzvan Raț a jucat 90 de minute în PAOK – Xanthi 2-1, în etapa 30 din campionatul Greciei. PAOK se află pe locul 3, la 10 puncte de liderul Olympiakos.

Florin Gardoș nu s-a aflat în lotul lui Southampton în acest final de săptămână. ”Din păcate, m-am accidentat joi, la antrenament, de aceea nu am făcut deplasarea la Liverpool pentru meciul cu Everton. Nu e grav, dar trebuie să stau departe de gazon 7-10 zile”, a explicat fundașul român.