Astăzi, Vlad CHIRICHEȘ a fost titular, ca fundaș dreapta, în partida Tottenham – Everton 2-1, din etapa 13 din Premier League. Fundașul român a fost înlocuit în minutul 70. Tot în Anglia, Florin GARDOȘ a rămas pe bancă în Southampton – Man. City 0-3.

Eric BICFALVI a început ca titular meciul Volyn Lutsk – Illychivets Mariupol 3-1, din etapa 13 a campionatului Ucrainei. Mijlocașul român a contribuit la victoria echipei sale cu o ”dublă” reușită în minutele 19 și 29. Cu 7 goluri marcate în acest sezon, Bicfalvi ocupă locul 2 în topul golgeterilor din Ucraina.

Răzvan RAȚ nu s-a aflat în lotul lui PAOK la meciul câștigat pe teren propriu contra lui Panthrakikos, scor 3-2, în etapa 10 a campionatului Greciei. Tot în Grecia, Dorin GOIAN a jucat toate minutele în Ergotelis – Asteras 1-4. PAOK este lider, în timp ce Asteras ocupă locul 5.

Sâmbătă, Costel PANTILIMON a fost titular în partida Sunderland – Chelsea 0-0 din etapa 13 din Premier League. În fața liderului neînvins din Anglia portarul român a avut câteva intervenții salvatoare. A fost a patra etapă consecutivă în care Pantilimon s-a aflat între buturile lui Sunderland (3-1 cu Crystal Palace, 1-1 cu Everton, 0-0 cu Leicester și 0-0 cu Chelsea). De asemenea, Pantilimon este primul portar care nu primește gol în fața lui Chelsea în actualul sezon!

Dragoș GRIGORE a fost integralist în meciul Toulouse – Lorient 2-3, în runda 15 din Ligue 1.

Ovidiu HOBAN a jucat și el toate minutele în jocul Hapoel Beer Sheva – Maccabi Netanya 4-0, în etapa 10 din campionatul Israelului. Hapoel Beer Sheva ocupă poziția secundă, cu 21 puncte.

Vineri, Gabriel TORJE a revenit după o accidentare și a intrat în ultimele 8 minute ale partidei Belediyespor – Konyaspor 0-0 din etapa 11 a Superligii din Turcia.

Iar Alexandru MAXIM a rămas doar rezervă în Freiburg – Stuttgart, din etapa 13 din Bundesliga, primul meci al noului antrenor al șvabilor, Huub Stevens.