Trei internaționali români au evoluat aseară în semifinalele Cupei din țările în care sunt legitimați.

Costin LAZĂR a intrat în minutul 67 al meciului PAOK – Olympiakos din semifinalele Cupei Greciei. Echipa lui Lazăr a învins cu 1-0 campioana (după 1-2 în tur) și va evolua cu trofeul pe masă pe 26 aprilie, ora 20:00, contra lui Panathinaikos.

Srgian LUCHIN a fost integralist în meciul BOTEV – Lokomotiv Sofia 3-1, în manșa tur a semifinalelor Cupei Bulgariei. Returul este programat pe 23 aprilie.

Raul RUSESCU a ratat calificarea în finala Cupei Portugaliei după Rio Ave – BRAGA 2-0. Atacantul român a jucat 81 de minute și a primit un cartonaș galben. În tur, scorul fusese 0-0.

Tot aseară, s-a disputat și restanța din Premier League, MANCHESTER CITY – Sunderland 2-2, partidă în care Costel PANTILIMON a rămas pe banca de rezerve. În urma acestui rezultat, echipa goalkeeperului român a rămas la 6 puncte de liderul Liverpool, însă cu un joc în minus.