Află de pe site-ul frf.ro cum se descurcă internaționalii români care evoluează în străinătate și care se află în vederile echipei naționale.

Alexandru BOURCEANU a fost, ca de obicei, titular în Erciyesspor – TRABZONSPOR și s-a bucurat de cinci ori la golurile echipei sale, care a învins cu 5-0. La ultimul a sărbătorit de pe bancă, fiind înlocuit în minutul 82. A fost cea mai categorică victorie a lui Trabzonspor în actualul sezon. Cu patru etape înaintea finalului de campionat, Trabzonspor și-a consolidat locul 4 european.

Gabriel TAMAȘ a fost titular în meciul DONCASTER – Derby 0-2. A jucat toate cele 90 de minute. După o oră de joc, Tamaș a ratat chiar o ocazie de gol, când șutul sau de la marginea careului a trecut puțin alături. Pe final, a evitat un scor de neprezentare printr-o intervenție salvatoare. Echipa fundașului român rămâne la doar 3 puncte deasupra ultimului loc retrogradabil din liga secundă engleză.

Ovidiu HEREA a redevenit titular la SION în deplasarea de la Young Boys, de joi, scor 0-0. Mijlocașul a fost integralist și a primit un cartonaș galben. În minutul 34, având o ocazie bună de a marca, a preferat să paseze. Iar în minutul 72, a reușit faza meciului, fiind blocat în cele din urmă de portarul advers.

Constantin NICA a fost titular astăzi și a fost folosit 56 de minute în meciul ATALANTA – Verona 1-2. Fundașul român a fost scos de pe teren la scurt timp după ce oaspeții au deschis scorul. A fost o schimbare tactica pentru a se forța egalarea.

Adrian STOIAN a fost rezervă, dar a fost trimis pe teren în minutul 74 al partidei CHIEVO – Sassuolo  0-1. Românul putea aduce egalarea în minutul 89, dar a șutat slab. La adversari, Marius Alexe nu a fost nici rezervă, își continuă recuperarea după o accidentare.

Srgian LUCHIN a fost pe teren, titular, în derby-ul orașului Plovdiv, Lokomotiv – BOTEV, întrerupt în minutul 41 din cauza comportamentului violent al spectatorilor. Suporterii gazdelor au aruncat pe teren cu diferite obiecte, dar mai ales cu fumigene, petarde și torțe. Inițial, jocul a fost întrerupt după 12 minute, dar arbitrul a fost nevoit să-l suspende definitiv după 41 de minute. Fanii ultrași ai lui Lokomotiv au continuat să pună în pericol integritatea fotbaliștilor. Acesta a fost motivul suspendării definitive a jocului. Deznodământul partidei urmează să fie decis de către Comisia de Disciplină din Bulgaria.

Ciprian MARICA a fost titular și a jucat 71 de minute în meciul Levante – GETAFE 0-0. Punct enorm câștigat de formația pregătită de Cosmin Contra. Marica a avut un start de meci foarte activ. În primele 20 de minute a apărut la toate fazele importante de atac ale oaspeților. A tras la poartă, a dat o pasă decisivă lui Colunga, a cerut penalty. Din păcate, după pauză a fost mai puțin activ, fapt pentru care a și fost schimbat după un efort considerabil depus trei sferturi din meci.

Din diferite motive, mai mulți români nu au evoluat la echipele lor din străinătate: Gheorghe Grozav în Lokomotiv- Terek 2-1, Bogdan Stancu în Gaziantep – GENCLERBIRLIGI 0-1, Vlad Chiricheș în TOTTENHAM – Fulam 3-1, Marius Alexe în Chievo-SASSUOLO 0-1.