La Praga, sub privirile lui Rudi Verkempinck, antrenorul secund al lui Christoph Daum la echipa națională a României, Fotbal Club Steaua București a reușit un rezultat de egalitate, 1-1, care îi dă speranțe pentru manșa retur. Cehii au condus cu 1-0 după ce Sural a marcat în minutul 35, dar vicecampioana României din sezonul trecut a egalat cu un sfert de oră înainte de final după o execuție perfectă din lovitură liberă a lui Nicolae Stanciu.

Ludogoreț Razgrad a remizat pe teren propriu cu Steaua Roșie Belgrad, 2-2. Cu Moți titular, campioana Bulgariei a deschis scorul, dar apoi s-a văzut condusă cu 2-1. Acesta era scorul când pe teren a fost trimis Claudiu Keșeru, iar acesta a închis tabela după 10 minute, 2-2, profitând de o pasă a lui Moți, care a executat surprinzător o lovitură liberă. Celălalt fotbalist român de la Ludogoreț, Andrei Prepeliță, a fost doar rezervă aseară.

La Anderlecht, Alexandru Chipciu a fost titular în deplasarea de la Rostov. Mijlocașul român a debutat astfel pentru belgieni într-un meci oficial. Chipciu a fost înlocuit în minutul 69, când tabela arăta 2-2, rezultat care avea să se păstreze până la final.

Alexandru Mățel nu a evoluat niciun minut în meciul pe care Dinamo Zagreb l-a disputat pe teren propriu cu Dinamo Tbilisi. Fundașul român s-a aflat pe banca de rezerve până la final.

În această seară, campioana României, Astra Giurgiu, va întâlni pe teren propriu pe FC Copenhaga din Danemarca. De asemenea, un alt internațional român va mai evolua astăzi. Ovidiu Hoban e anunțat titular la Hapoel Beer-Sheva în deplasarea de la Olimpiakos Pireu.