La începutul acestei zile de 12 iunie a.c. (seara zilei de 11 iunie a.c. în Paraguay) a avut loc, la Asuncion, jocul amical Paraguay – România, ultimul din cadrul mini-turneului sud-american întreprins de reprezentativa noastră. Amfitrionii s-au impus cu 2-0 (2-0), astfel încât tricolorii se vor întoarce acasă cu două înfrângeri (după cum se ştie, pe 7 iunie a.c., a fost 0-1 contra Braziliei, la Sao Paulo), toate cele trei goluri fiind primite în prima repriză.

Paraguayenii au deschis rapid scorul, în minutul 2, prin Nelson Valdez, pentru ca, în minutul 29, Roque Santa Cruz să majoreze diferenţa printr-o lovitură de cap.

Antrenorul Ştefan Iovan a trimis pe teren următoarea formulă de echipă: Costel Fane Pantilimon – Cornel Emilian Râpă, Paul Papp (46 Cristian Daniel Oros), Florin Gardoş, Iasmin Latovlevici – Gabriel Andrei Torje (83 Liviu Ioan Antal), Gabriel Mureşan (61 Dan Alexa), Gabriel Nicu Giurgiu (46 Alexandru Bourceanu), Cristian Tănase (74 Romeo Constantin Surdu) – Ianis Alin Zicu (46 Lucian Iulian Sânmărtean), Marius Silviu Alexe

Oros şi Antal au debutat azi în echipa naţională.

După zboruri pe ruta Asuncion-Sao Paulo-Frankfurt-Bucureşti, echipa noastră va ateriza pe aeroportul Henri Coandă mâine, la ora 17.25.