Foto: UEFA

Selecționerul Mirel Rădoi a anunțat miercuri, 30 septembrie, jucătorii pe care va miza în cele trei partide pe care naționala României le dispută în luna octombrie.

Semifinala play-off-ului EURO
Islanda – România, 8 octombrie, ora 21:45

Liga Națiunilor | Liga B, grupa 1
Norvegia – România, 11 octombrie, ora 19:00
România – Austria, 14 octombrie, ora 21:45

Partidele vor fi transmise în direct de PRO TV și Radio România Actualități.

Pe lista selecționerului se află următorii:

Portari: Ciprian Tătărușanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 59/0), Dragoș Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 11/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)

Mijlocași: Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanța, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriță (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoția, 11/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Pușcaș (Reading/Anglia, 16/7)

Alți 8 fotbaliști de află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul apariției vreunei indisponibilități: Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 0/0), Mihai Bălașa (Universitatea Craiova, 6/0), Florin Ștefan (Sepsi, 1/0), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 4/0), Deian Sorescu (Dinamo, 0/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0).

În cazul unui succes în Islanda, naționala României va disputa, pe 12 noiembrie, în deplasare, finala play-off-ului EURO cu Bulgaria sau Ungaria.

Programul complet din Liga Națiunilor:

  • Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria 1-2 (Haaland 67′ / Gregoritsch 36′, Sabitzer 55′-pen.), România – Irlanda de Nord 1-1 (Puşcaş 26′ / Whyte 87′)
  • Luni, 7 septembrie: Austria – România 2-3 (Baumgartner 18′, Onisiwo 82′ / Alibec 4′, Grigore 52′, Maxim 71′), Irlanda de Nord – Norvegia 1-5 (McNair 7′ / Elyounoussi 3′, Haaland 8′, 59′, Sørloth 20′, 48′)
  • Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România (19:00), Irlanda de Nord – Austria (21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord, România – Austria (21:45)
  • Duminică, 15 noiembrie: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda de Nord – România, Austria – Norvegia (21:45)
ROMÂNIA21104-34
Austria21014-43
Norvegia21016-33
Irlanda de Nord20112-61

Sponsorii Echipei Naționale: Telekom, Timișoreana, Fortuna, Autoklass, Romstal, Penny și Joma.