Naționala României a înregistrat miercuri, 9 februarie a.c., al doilea egal din tot atâtea meciuri la cea de-a 13-a ediție a "Cyprus Cup". La Paralimni, tricolorii au încheiat la egalitate, 1-1, cu reprezentativa Ciprului, într-un joc contând pentru finala "mică" a amintitei competiții.

În cele din urmă, ocupanta poziției a treia a fost decisă la loviturile de departajare.

Gabriel Torje a înscris primul său gol pentru națională în minutul 55, pentru ca, în minutul 85, căpitanul amfitrionilor, Michael Constantinou, să trimită meciul la loviturile de la punctul de pedeapsă, așa cum fusese cazul și pe 8 februarie a.c., când, în prima zi, România a terminat la egalitate, 2-2, cu Ucraina, adversarii noștri calificându-se în finală după loviturile de departajare.

Ciprian Marica, Gabriel Tamaș, Răzvan Raț, Gabriel Torje și Cornel Râpă au transformat loviturile, Gheorghe Bucur a ratat, în timp ce gazdele au izbutit să înscrie de patru ori, ratând două execuții. Așadar, 5-4 pentru România la loviturile de departajare, selecționerul Răzvan Lucescu aliniind următorul "11": Tătărușanu – Râpă, Dragoș Grigore, Tamaș, Sălăgeanu (67 Raț) – Torje, Florescu, Ropotan, Zicu (85 Gheorghe Bucur) – Marica, Bogdan Stancu (67 Silviu Ilie).

La Paralimni au debutat în națională, cu ocazia acestei partide, Dragoș Grigore și Sălăgeanu.

Competiția a fost adjudecată de Ucraina, care a dispus cu 1-1, 5-4 la loviturile de departajare, de Suedia.