Reprezentativa României dispută în luna noiembrie ultimele două partide în grupa din Liga Națiunilor, pe teren propriu contra Lituaniei și în deplasarea, împotriva reprezentativei Muntenegrului.

Meciul cu Lituania este programat pe 17 noiembrie, de la ora 21:45, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, și se va disputa cu porțile închise, în urma sancțiunii primite din partea Comisiei de Disciplină UEFA. Pe 20 noiembrie, de la ora 21:45, tricolorii se deplasează la Podgorica pentru duelul cu Muntenegru, ultimul din grupă.

Pentru aceste două jocuri, selecționerul Cosmin Contra a trimis convocările de principiu pentru 20 de jucători care evoluează la cluburi din afara țării. Lotul final, care va include și numele jucătorilor din campionatul intern convocați, va fi anunțat ulterior.

Lista convocărilor preliminare este următoarea:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 55/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Cristian Săpunaru (Kayserispor, 31/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Cosmin Moți (Ludogorets, 12/0), Alexandru Pașcanu (Leicester City, 0/0), Alin Toșca (PAOK Salonic, 14/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 6/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 38/5), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 9/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 26/9), Alexandru Băluță (Slavia Praga, 5/1), Alexandru Maxim (Mainz, 32/3)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 27/6), George Pușcaș (Palermo, 2/0), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0)

S-au jucat:

• 7 septembrie | România – Muntenegru 0-0Lituania – Serbia 0-1 (D. Tadić 38-pen.)
• 10 septembrie | Serbia – România 2-2 (Mitrović 26, 63 / Stanciu 48-pen., Ţucudean 68), Muntenegru – Lituania 2-0 (Savić 34-pen., Janković 35)
• 11 octombrie | Lituania – România 1-2 (Žulpa 90 / Chipciu 13, Maxim 90+4), Muntenegru – Serbia 0-2 (Mitrović 18-pen., 81)
• 14 octombrie | România – Serbia 0-0Lituania – Muntenegru 1-4 (Baravykas 88 / Mugoša 10, 45+1-pen., Kopitović 35, Zorić 86)

Clasamentul grupei:

Serbia42205-28
Muntenegru42116-37
ROMÂNIA41304-36
Lituania40042-90

Programul următoarelor meciuri:

• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
• 20 noiembrie | Serbia – LituaniaMuntenegru – România (ora 21:45)

Despre formatul Ligii Națiunilor:

• Câștigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediției următoare, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.

• Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020. Cele șase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanțelor din grupele Ligii Națiunilor. În seria României, câștigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.

• Preliminariile Euro 2020 se desfășoară în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Națiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Națiunilor (martie 2020).

• Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manșă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Națiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manșă (gazda va fi trasă la sorți). Câștigătoarea se califică la Euro 2020.