FLUIER FINAL: România a remizat cu Italia, scor 2-2, după ce a condus la pauză cu 1-0 prin golul lui Bogdan Stancu (8). Florin Andone a egalat la 2 în minutul 88, după ce italienii au punctat prin Marchisio (55 – pen.) şi Gabbiadini (65)

LIVESCORE: În minutul 88, Florin Andone a reuşit să restabilească egalitatea, speculând un balon respins în faţă de Sirigu

Alte două schimbări consecutive în tabăra României: S. Filip intră în locul lui Raţ (83), iar Andrei Ivan i-a luat locul lui Bogdan Stancu

Două schimbări în tabăra României, în interval de un minut: Prepeliţă intră în locul lui Torje (68), pentru ca apoi să intre Florin Andone în locul lui Pintilii (69)

LIVESCORE: În minutul 65, Gabbiadini aduce Italia în avantaj, după o pasă de la Marchisio

LIVESCORE: În minutul 55, la un duel dintre Dr. Grigore şi Eder se dictează penalty. Marchisio înscrie de la punctul cu var, nu înainte ca mingea să lovească transversala

La pauză, Keşeru şi Budescu au fost schimbaţi cu Maxim şi Sânmărtean

LIVESCORE: România conduce la pauză cu 1-0, prin reuşita lui Bogdan Stancu din minutul 8

Echipa Italiei: Buffon (69 Sirigu) – Darmian, Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Marchisio (77 Parolo), Soriano (60 Montolivo), El Shaarawy (81 Candreva) – Pellè (60 Okaka), Eder (60 Gabbiadini).

Echipa României: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Grigore, Raț (83 Filip) – Pintilii (68 Prepeliță), Hoban – Torje (69 Andone), Budescu (46 Maxim), Stancu (85 Ivan) – Keșeru (46 Sânmărtean)

Partida de marți seară, de pe stadionul Renato Dall'Ara, va fi a 17-a confruntare din istorie din cele două naționale. Până în prezent, ”tricolorii” s-au impus doar de două ori, alte patru jocuri s-au încheiat la egalitate, în timp ce italienii au câștigat zece dueluri. Golaverajul este 26-12 în favoarea squadrei azzurra.

Din cele două succese ale României, cel obținut în aprilie 1983, în campania de calificare pentru EURO 1984, scor 1-0, este unul intrat în istorie. A fost singura victorie oficială în fața unei campioane mondiale en titre!, datorită golului înscris de Boloni.

După fix 5 ani!

Ultima întâlnire dintre cele două reprezentative datează din 2010, când, tot pe 17 noiembrie, la Klagenfurt, într-un amical, cele două echipe au remizat, scor 1-1. România și Italia s-au întâlnit și la ultima prezență a ”tricolorilor” la Campionatul European. Pe 13 iunie 2008, la Zurich, scorul a fost tot egal, 1-1. Goluri marcate de Adrian Mutu, respectiv Christian Panucci.

Pentru această partidă de verificare, selecționerul Anghel Iordănescu va miza pe următorii:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung (Astra Giurgiu)

14 este locul ocupat de România în clasamentul FIFA. Italia se află pe 13
Fundași: Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiricheș (SSC Napoli), Dragoș Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moți (Ludogorets), Răzvan Raț (Rayo Vallecano), Valerică Găman (Astra Giurgiu), Cristian Săpunaru (Pandurii Tg. Jiu), Steliano Filip (Dinamo București)

Mijlocași: Mihai Pintilii (Hapoel Tel Aviv), Andrei Prepeliță (Ludogorets), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Lucian Sânmărtean (Al Ittihad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Adrian Popa (FC Steaua București), Vlad Achim (FC Viitorul)

Atacanți: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Claudiu Keșeru (Ludogorets), Florin Andone (Cordoba), Constantin Budescu (Astra Giurgiu), Ioan Hora (Pandurii Tg. Jiu), Andrei Ivan (CSU Craiova)