Elveția a egalat Franța la puncte după ce a câștigat astăzi, la Lens, cel de-al doilea meci din grupa A. Singurul gol al meciului a fost marcat de Schar, în minutul 5, cu o lovitură de cap, după un corner. Din minutul 36, Albania a evoluat cu un om în minus. Căpitanul Cana a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben pentru un henț. Chiar și în zece oameni, albanezii au fost aproape de egaleze, ratând două ocazii mari în finalul jocului.

Clasamentul grupei:

1. Franța 3p (2-1), 2. Elveția 3p (1-0), 3. ROMÂNIA 0p (1-2), 4. Albania 0p (0-1)

Echipa Albaniei

1. Berisha – 7. Agolli, 15. Mavraj, 5. Cana (C), 4. Hysaj – 14. Xhaka (20. Kace, min. 61), 13. Kukeli, 22. Abrashi – 3. Lenjani, 10. Sadiku (11. Gashi, min. 82), 21. Roshi (16. Cikalleshi, min. 73). Antrenor: G. de Biasi

Echipa Elveției

1. Sommer – 2. Lichtsteiner (C), 22. Schar, 20. Djourou, 13. Rodriguez – 11. Behrami, 10. Xhaka – 23. Shaqiri (16. Fernandes, min. 88), 15. Dzemaili (8. Frei, min. 76), 18. Mehmedi (7. Embolo, min. 61) – 9. Seferovic. Antrenor: V. Petkovic

Duelul Albania – Elveția reprezintă:

– primul meci al Albaniei la un turneu final

– confruntarea fraților Xhaka: Granit – Elveția și Taulant – Albania

– al 7-lea meci între cele două selecționate: elvețienii au 5 victorii, iar o altă partidă s-a încheiat la egalitate

Ieri, în primul meci din grupa A, Franța – România 2-1.

Astăzi se mai dispută două jocuri din grupa B: Țara Galilor – Slovacia (ora 19:00) și Anglia – Rusia (22:00).