După remiza de la Oslo de vineri seara, tricolorii s-au odihnit noaptea în capitala Norvegiei, iar dimineața s-au îmbarcat în charter-ul cu destinația Malta, acolo unde pe 10 iunie vor disputa următorul meci din preliminariile EURO 2020.

La capătul unui zbor de aproape patru ore, delegația României a fost întâmpinată în La Valletta de o vreme extrem de caldă, 34 de grade la ora locală 15:00!

Au lipsit Romario Benzar, care a revenit acasă în urma unui deces în familie, și Dragoș Grigore, suspendat după ce în partida cu Norvegia a primit al treilea cartonaș galben din preliminarii.

Sâmbătă seara, naționala are programată o ședință de pregătire, iar duminică, de la ora 18:00, va avea loc antrenamentul oficial, deschis reprezentanților media doar în primele 15 minute. Mai înainte, cu începere de la ora 17:30, selecționerul Cosmin Contra împreună cu un jucător vor participa la conferința de presă premergătoare jocului cu Malta.

Partida Malta – România este programată luni, 10 iunie, de la ora locală 20:45 (21:45 în România), pe Stadionul Național Ta Qali. Se va putea vedea în direct la Pro TV și va putea fi ascultată live la Radio România Actualități.

Cei 23 de jucători rămași în lot pentru partida cu Malta sunt:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes, 60/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 15/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 35/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 36/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Iulian Cristea (FCSB, 0/0), Alin Toșca (PAOK, 16/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS, 9/0)

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 43/5), Dorin Rotariu (Astana, 9/1), Ciprian Deac (CFR Cluj, 20/4), Dennis Man (FCSB, 3/0), Tudor Băluță (FC Viitorul, 4/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 16/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 9/0), Dan Nistor (Dinamo, 1/0), Alexandru Maxim (Mainz, 35/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 28/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 31/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 4/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 32/12), George Țucudean (CFR Cluj, 10/3), George Pușcaș (Palermo, 7/2)

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania33008-29
Suedia32108-47
România31117-54
Malta31022-63
Norvegia30216-72
Feroe30033-100