Profitând de vremea frumoasă de afară, tricolorii s-au relaxat timp de o oră în portul turistic din Oslo.

Joi dimineață, jucătorii naționalei au primit liber timp de 60 de minute din partea selecționerului Cosmin Contra.

Deși meteorologii norvegieni au anunțat cod roșu de precipitații în a doua parte a zilei, vremea la Olso a fost una foarte frumoasă, soare și o temperatură de 24 de grade Celsius.

De aceea, tricolorii au avut o oră de relaxare în centrul orașului Oslo, acolo unde vineri, 7 iunie, România va întâlni Norvegia, în cel de-al treilea joc din preliminariile EURO 2020.

Săpunaru și compania s-au plimbat pe faleza portului turistic din Oslo, acolo unde s-au întâlnit și cu câțiva fani români alături de care s-au fotografiat.

În această după-amiază, de la ora 16:00, ora locală, selecționerul Cosmin Contra va susține o conferință de presă, care va fi urmată de antrenamentul oficial, ultimul înaintea duelului de mâine seară cu Norvegia.

Meciul Norvegia – România va începe la ora 21:45, ora României, și va fi transmis în direct la PRO TV și va fi comentat live la Radio România Actualități.

Lotul convocat de Cosmin Contra pentru următoarele două partide este:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes, 59/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 15/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 34/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 35/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Iulian Cristea (FCSB, 0/0), Alin Toșca (PAOK, 15/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS, 9/0)

Mijlocași: Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 42/5), Dorin Rotariu (Astana, 9/1), Ciprian Deac (CFR Cluj, 19/4), Dennis Man (FCSB, 3/0), Tudor Băluță (FC Viitorul, 4/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 16/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Dan Nistor (Dinamo, 1/0), Alexandru Maxim (Mainz, 34/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 30/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 3/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 31/10), George Țucudean (CFR Cluj, 9/3), George Pușcaș (Palermo, 6/2)

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania22004-16
Suedia21105-44
România21015-33
Malta21012-33
Norvegia20114-51
Feroe20022-60