Echipa naţionala a României a fost învinsă sâmbătă seară la Constanţa, de Serbia, cu 3-2, într-un meci contând pentru Grupa a 7-a de calificare la CM 2010 Africa de Sud.

Cele două formaţii:

România: Lobonţ -Contra, Tamaş, D.Stoica, Raţ – Codrea ('46 Cr.Tanase), Rădoi, Cociş ('76 M.Niculae) – Costea ('63 G.Bucur), Marica, Mutu. Antrenor: Victor Piţurcă

Serbia: Stojkovici – Ivanovici, Vidici, Dragutinovici, Obradovici – Krasici, Stankovici, Milijas, M.Jovanovici ('62 Jankovici) – Pantelici ('66 Subotic), Zigici. Antrenor: Radomir Antici

Cartonaşe galbene: Mutu '40, Rădoi '55, Fl.Costea '61, Tamaş '90 / Zigic '55, Subotici '73

La pauză, România era condusă, la Constanţa, cu 2-0, de echipa Serbiei. Jovanovici a deschis scorul în minutul 18, pentru ca Dorel Stoica să-l majoreze printr-un autogol în minutul 44. În schimb, România a contat foarte puţin în atac, singurele ocazii fiind semnate de Adrian Mutu. După pauză statisticile s-au schimbat. România a atacat în valuri, a reuşit să înscrie prin Marica, în minutul 51. Ivanovici a refăcut diferenţa pentru sîrbi, din offside, 8 minute mai tîrziu, iar Dorel Stoica a făcut 2-3 în minutul 74.

După 4 meciuri disputate în Grupa a 7-a, România ocupă locul 5 în clasament, penultimul, cu 4 puncte.