Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

ITALIA

Un meci din două fără gol primit

Ciprian Tătărușanu a apărat pentru Fiorentina în victoria obținută pe teren propriu, în etapa 21 din Serie A, în fața lui Torino, 2-0.

Practic,  goalkeeper-ul român nu primește gol într-un meci din două, el înregistrând cea de-a zecea partidă a sezonului în care nu trebuie să scoată balonul din plasă.

Mai bine la acest capitol stă doar Samir Handanovic (Internazionale), cu 12 jocuri fără gol primit. În urma lui Tătărușanu se află Gianluigi Buffon (Juventus) și Pepe Reina (Napoli), cu 9 meciuri de invincibilitate.

Fiorentina ocupă poziția a treia în Serie A, cu 41 de puncte, în urma lui Napoli, 47 de puncte, și Juventus, 45 de puncte.

"A fost un meci greu cu Torino, fiind una din echipele greu de bătut ale campionatului”, a declarat Ciprian Tătărușanu pentru FRF.ro. Fiorentina venea după două eșecuri consecutive: ”Nu a fost vorba de presiune, dar fiind obișnuiți cu victorii, toți cei din jurul nostru așteptau un nou succes”.

”Este o bucurie pentru mine să pot juca pentru o echipă de top într-un campionat puternic al Europei. Statistica nu prea are mare valoare dacă echipa la care evoluezi nu se situează printre fruntașe. Întotdeauna portarii echipelor mai mici vor avea cifre mai bune decât cel al liderului, pentru că au mai mult de apărat. Din acest punct de vedere, cel mai bun portar este al echipei campioane”, a mai spus Tătărușanu pentru FRF.ro.

După două jocuri consecutive ca titular la Napoli, Vlad Chiricheș a fost doar rezervă în Sampdoria – NAPOLI 2-3. Antrenorul liderului din Italia a preferat cuplul de fundași centrali Albiol-Koulibaly.

TURCIA

Debut pentru Tănase

Cristian Tănase, noul număr 20 de la Sivasspor, a debutat într-un meci oficial. Mijlocașul în vârstă de 28 de ani a intrat în minutul 72 al partidei pierdute pe teren propriu în fața lui Eskisehirspor, scor 1-2, din etapa 19 a Superligii. În momentul introducerii sale, scorul era deja 2-1 pentru oaspeți, iar gazdele evoluau în zece oameni din minutul 61. Sivasspor, care a ratat și o lovitură de la 11 metri la scorul de 0-0, ocupă locul 16, cu 14 puncte.

Bogdan Stancu și Iasmin Latovlevici nu au bifat niciun minut în GENCLERBIRLIGI – Antalyaspor 1-0.

SPANIA

După două jocuri consecutive în care a marcat, Florin Andone nu a mai putut contribui la un nou succes al Cordobei. Cu atacantul român integralist, formația din liga a doua spaniolă a pierdut pe terenul lui Valladolid, 0-2, în etapa a 22-a. Acest rezultat i-a permis liderului Alaves să se distanțeze la trei puncte de echipa la care evoluează Andone.

ISRAEL

Neînvins de 15 etape!

Ovidiu Hoban nu a figurat pe lista de jucători la meciul pe care Hapoel Be'er Sheva l-a câștigat acasă, în etapa 20, în fața lui Beitar Ierusalim. ”M-am refăcut după o întindere și nu am vrut să risc. Reintru la mijlocul săptămânii, în cupă”, a declarat pentru FRF.ro mijlocașul lui Hapoel. A fost primul meci pe care l-a ratat Hoban în acest sezon. Cu acest succes, Be'er Sheva a revenit pe prima poziție în clasament și a bifat cel de-al 15-lea joc la rând fără înfrângere.

ROMÂNIA

Vlad Achim a evoluat 65 minute în finala Arena Cup 2016, la Medulin, în Croația, împotriva lui Lokomotiv Zagreb, scor 2-1.