Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

Patru atacanți români au înscris sâmbătă pentru echipele lor de club. Lui Raul Rusescu, Claudiu Keșeru și Bogdan Stancu, marcatori și la finalul săptămânii trecute, li s-au alăturat, de această dată, Florin Andone și Denis Alibec.

► Bogdan Stancu a transformat excelent, la 0-0, în minutul 22, o lovitură de la 11 metri în partida câștigată de Genclerbirligi cu 2-0 pe terenul lui Kayserispor. Românul a ajuns la cota 6 în acest sezon.

► Claudiu Keșeru a marcat, în minutul 62, golul prin care Ludogorets a preluat avantajul, 2-1, în deplasarea de la OFK Pirin. Șut puternic din apropiere! Gazdele au condus cu 1-0 după autogolul lui Cosmin Moți. Cu 12 reușite, Keșeru este golgeterul campionatului din Bulgaria.

► Florin Andone a deschis scorul pentru Cordoba, în minutul 19, în deplasarea de la Athletic Club II. El a reluat în plasă din interiorul careului de 6 metri. Cordoba s-a impus cu 2-1. Andone are 12 goluri în acest sezon. (VIDEO, mai jos)

► Raul Rusescu a marcat al 6-lea gol în 5 meciuri pentru Osmanlispor! În minutul 86, el a reușit să egaleze la unu și să stabilească scorul final al partidei de pe teren propriu contra lui Gaziantepspor.

► Denis Alibec a finalizat excelent, cu stângul, din lateral, pentru a închide tabela în minutul 88 al partidei Astra – FC Viitorul 2-0, prima rundă din play-off-ul Ligii I. A fost cel de-al nouălea gol în prima divizie în actualul sezon și al 13-lea în toate competițiile.

Nu doar atacanții au înscris sâmbătă! Vlad Chiricheș și-a trecut în cont primul gol în Serie A, reușind s-o aducă pe Napoli în avantaj, în victoria cu 3-1 în fața lui Chievo.

Tricolor Club Data Adversar Scor Competiție Min. +
C. Tătărușanu Fiorentina 4.03 AS Roma (d) 1─4 Serie A / 28 90
C. Pantilimon Watford 5.03 Leicester (a) 0─1 BPL / 29 R
S. Lung Astra 5.03 FC Viitorul (a) 2─0 Play off / 1 Recup.