Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

TURCIA

Raul Rusescu a reușit să înscrie pentru a doua etapă la rând pentru Osmanlispor, de această dată în deplasarea de la Konyaspor, 1-1, în runda 21 a Superligii din Turcia. El marcase și etapa trecută la 4-0 cu Sivasspor.

Atacantul român, înlocuit în minutul 86, a înscris al patrulea gol al sezonului în minutul 64 cu un șut din interiorul careului, la capătul unui schimb de pase cu Aminu Umar.

Gabriel Torje, colegul lui Rusescu la Osmanlispor, a evoluat și el până în minutul 76, când a fost schimbat.

Bogdan Stancu a fost integralist pentru Genclerbirligi în victoria obținută pe teren propriu în fața lui Bursaspor, 2-0. Iasmin Latovlevici nu a bifat niciun minut pentru Genclerbirligi în această partidă.

Osmanlispor ocupă locul 8 în Turcia, cu 26 de puncte, în timp ce Genclerbirligi se află pe 11, cu 25 de puncte.

ISRAEL

Ovidiu Hoban a jucat 90 de minute în victoria pe care Hapoel Be'er Sheva a înregistrat-o pe terenul lui Hapoel Haifa, 2-1, în etapa 23 a campionatului din Israel. Un alt internațional român, Claudiu Bumba, a evoluat doar în prima repriză a meciului Hapoel Tel Aviv – Hapoel Ra'anana 2-1.

Hapoel Be'er Sheva se află în continuare pe primul loc, cu 57 de puncte, în timp ce Hapoel Tel Aviv ocupă locul 11 din 14, cu 25 de puncte.

ITALIA

Vlad Chiricheș a fost doar rezervă în partida care a schimbat liderul în Serie A. În runda a 25-a, echipa românului, aflată pe primul loc, a evoluat în deplasare la Juventus. Clubul din Torino a obținut, în minutul 88, a 15-a victorie consecutivă în campionat și a urcat pe prima poziție.

George Pușcaș a rămas pe bancă în Avellino – Bari 1-1, în etapa 26 din Serie B. Bari se află pe locul 6, cu 40 de puncte.

GERMANIA

Alexandru Maxim a evoluat timp de 79 de minute în victoria obținută de VfB Stuttgart în fața lui Hertha Berlin, scor 2-0, în etapa 21 din Bundesliga. A fost cel de-al șaptelea meci consecutiv fără înfrângere înregistrat de Stuttgart în prima ligă din Germania, clubul fiind în prezent pe locul 10, cu 27 de puncte.

ANGLIA

Costel Pantilimon a fost rezervă în Crystal Palace – Watford 1-2, în etapa 26 din Premier League. Watford se află pe 8, cu 36 de puncte.

QATAR

Dragoș Grigore nu a fost în lotul lui Al Sailiya la înfrângerea de pe teren propriu, 2-3, în fața lui Al Wakrah, în etapa 18 din campionatul Qatarului. ”De duminică reintru la antrenament după ce m-am recuperat în urma unei contracturi”, a spus Dragoș Grigore pentru site-ul FRF.ro. Al Sailiya se află pe locul 7 din 14, cu 25 de puncte.

ARABIA SAUDITĂ

Lucian Sânmărtean a fost integralist la Al Ittihad în succesul obținut în deplasare, la Al Faysaly, 3-1, în etapa 16. Al Ittihad se află pe locul 3, cu 35 de puncte, la 5 în spatele liderului Al Hilal.

ROMÂNIA

Vineri, Dan Nistor și Cristian Săpunaru au fost integraliști în victoria obținută de Pandurii pe terenul lui ASA Tg. Mureș, 1-0. Săpunaru a fost marcatorul unicului gol al partidei, în prelungirile primei părți, când a transformat o lovitură de la 11 metri.

Sâmbătă, Silviu Lung, Valerică Găman și Gabriel Enache au jucat tot meciul în care Astra a remizat la Giurgiu, 2-2, în fața lui CFR Cluj.

Astra este liderul Ligii I după 24 de etape, cu 47 de puncte, în timp ce Pandurii se află pe 3, cu 43 de puncte.