Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

”Ca fundaș dreapta mă simt cel mai bine”

Împrumutat de Chelsea în prima ligă belgiană, la Mouscron-Peruweltz, Cristian Manea a bifat al treilea joc pentru echipa sa de club, al doilea ca titular. El a început din primul minut atât în a treia zi de Crăciun, împotriva lui Standard Liege, cât și sâmbătă, la reluarea campionatului, în fața lui Club Brugge, două dintre cele mai titrate echipe din Belgia.

Înfrângerea cu 3-0 în fața lui Brugge a fost cea de-a patra consecutivă pentru Mouscron, care, după 22 de etape, se află pe penultimul loc, la un punct de play-off-ul al cărei câștigătoare ar putea merge în Europa League

”Am primit două goluri din faze fixe, iar al treilea a venit pe contraatac, când noi forțam marcarea unui gol. Suntem îngrijorați de seria negativă, dar avem și un program greu în această perioadă. Ne vom reveni și vom lupta pentru a ajunge în play-off-ul locurilor 7-14”, a declarat Cristi Manea pentru FRF.ro.

16 ani și 10 luni avea Cristi Manea când a devenit cel mai tânăr ”tricolor” din istorie, în 2014, la România – Albania 1-0
Internaționalul român este cel mai tânăr jucător din lotul lui Mouscron și, cu toate acestea, și-a făcut loc în primul unsprezece. ”Mă simt din ce în ce mai bine în Belgia, am mai multă încredere în mine și în jocul meu și cred că pot ieși mai mult în evidență”, mai spune ”tricolorul”.

După ce a început fotbalul ca fundaș central, Manea a fost reprofilat ca apărător dreapta: ”Este poziția în care mă simt cel mai bine. Am avut noroc că la Viitorul a fost nevoie de mine pe acel post și am putut crește în joc. La Mouscron mai sunt încă trei fundași dreapta în lot, dar am muncit mult să ajung aici, să fiu titular. Și muncesc zi de zi, pentru a ajunge la EURO! Simt că pot face față la acel nivel. Pentru asta merg la sală, mă antrenez la intensitate, mă odihnesc cât trebuie și am grijă de alimentația mea”

ITALIA

Vlad Chiricheș a fost titular în partida pe care Napoli a câștigat-o pe teren propriu în fața lui Sassuolo, 3-1, în etapa a 20-a din Serie A. Fundașul român a fost înlocuit în minutul 68, la scorul de 2-1, în locul său fiind introdus Kalidou Koulibaly. Napoli este pe primul loc în Italia, cu 44 de puncte, la patru în fața lui Internazionale.

ISRAEL

Ovidiu Hoban a bifat al 19-lea meci din 19 pentru Hapoel Be'er Sheva, liderul din Israel. Mijlocașul a jucat până în minutul 51 al partidei câștigate în deplasare la Maccabi Petah Tikva, 1-0. Trupa internaționalului român a câștigat printr-un gol înscris din penalty (”scăriță”) în finalul primei reprize și a evoluat în ultimele 4 minute cu un om în minus. Hapoel are patru puncte avans în fruntea clasamentului.

Claudiu Bumba a fost integralist pentru Hapoel Tel Aviv în partida pierdută pe teren propriu în fața lui Hapoel Kfar Saba, 0-1. Formația mijlocașului român ocupă locul 11 din 14, cu 21 de puncte acumulate.

TURCIA

Gabriel Torje a evoluat 90 de minute în meciul pierdut de Osmanlispor pe terenul lui Kayserispor, 0-1. În același meci, coechipierul lui Torje, Raul Rusescu, a fost înlocuit la pauză. Cu 19 puncte în 18 runde, Osmanlispor se află pe locul 13 din 18 în Superliga din Turcia.

Costel Pantilimon (Sunderland), Cristian Tănase (Sivasspor) și Gabriel Tamaș (Cardiff City) nu au evoluat niciun minut pentru formațiile lor în partidele de campionat.