Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

TURCIA

Gabriel Torje și Raul Rusescu au fost titulari în partida pe care Osmanlispor a câștigat-o în fața campioanei din sezonul trecut, Galatasaray, în etapa a 19-a a Superligii din Turcia.

Gazdele au deschis scorul în minutul 20, iar Galata a replicat în minutele 31 și 43. La doar câteva secunde după ce a trecut în avantaj, campioana en titre s-a văzut egalată: o minge lungă trimisă la bătaie după reluarea jocului de la centru a adus golul de 2-2. Scorul final a fost stabilit în minutul 52, atunci când, după un corner executat de Torje și după ce mingea a lovit transversala, Osmanlispor a înscris.

GOLUL VICTORIEI ÎNSCRIS DUPĂ CORNERUL LUI TORJE

Gabriel Torje a evoluat 82 de minute, iar Raul Rusescu a rămas pe teren până în minutul 84. Atacantul și-a trecut în cont și o mare ratare, la scorul de 1-1. Din 3 metri, după o centrare din partea stângă, Rusescu nu a izbutit să pună decisiv piciorul, iar balonul deviat de acesta a ajuns în brațele portarului Muslera.

RATAREA LUI RUSESCU

Osmanlispor ocupă locul 11 în Superliga din Turcia, cu 22 de puncte acumulate.

ISRAEL

Claudiu Bumba a fost din nou titular pentru Hapoel Tel Aviv, în deplasarea de la Bnei Sakhnin. În ciuda despărțirii de antrenorul Guy Levy, trupa lui Bumba nu a reușit să iasă din perioada nefastă și a fost învinsă cu 1-0 printr-un gol superb (șut la vinclu din colțul careului de 16 metri). Mijlocașul român a jucat 80 de minute și, în finalul partidei, a fost martorul unui incident: nemulțumit de situația echipei favorite, un suporter al lui Hapoel a pătruns pe teren și a fost nevoie de intervenția forțelor de ordine pentru a-l îndepărta de pe gazon. După 20 de runde, Hapoel ocupă locul 12 din 14, cu 21 de puncte.

GRECIA

Dorin Goian a fost integralist pentru Asteras în deplasarea de la Panionios, scor 0-0. După 19 etape, Asteras ocupă locul 5, cu 28 de puncte acumulate în clasament. Lider în Grecia este Olympiakos, cu 18 victorii și o singură remiză.

ROMÂNIA

Steliano Filip a disputat primul joc din 2016: Dinamo – Shijiazhuang 1-1, în stagiul de pregătire din Cipru. Fundașul stânga a evoluat 90 de minute înainte de a se alătura echipei României pentru cantonamentul din Antalya.

ITALIA

Transferat în această iarnă la Ascoli, Bogdan Mitrea a bifat cea de-a doua prezență în Serie B în victoria pe care echipa sa a obținut-o, în etapa a 23-a, pe teren propriu, în fața lui Virtus Lanciano. Mitrea a fost integralist în partida care a dus-o pe Ascoli pe locul 16 din 22, cu 26 de puncte.

Patru nu au jucat

Alexandru Maxim (FC Koln – VFB STUTTGART 1-3) și Costel Pantilimon (WATFORD – Newcastle 2-1) au fost doar rezerve pentru echipele lor, în timp ce Cristian Manea (MOUSCRON-PERUWELTZ – Lokeren 1-1) și Gabriel Tamaș (CARDIFF – Rotherham 3-1) nu s-au aflat nici pe bancă.