Poți descoperi cele mai noi informații despre jucătorii care au primit cel puțin o dată faxul de convocare în preliminariile EURO 2016 și declarațiile acestora în exclusivitate, pe parcursul următoarelor luni în care selecționerul Anghel Iordănescu are misiunea de a alege cel mai bun lot de 23 pentru turneul final. Totul pe frf.ro, sub titulatura "Eurotricolorii la încălzire".

Trei vârfuri, trei goluri

Vești bune pentru selecționerul Anghel Iordănescu. Trei dintre atacanții pe care a mizat în preliminarii au reușit să înscrie duminică la echipele lor de club.

TURCIA

Bogdan Stancu a jucat 79 de minute în succesul pe care Genclerbirligi l-a obținut în deplasare, la Rizespor, scor 3-2, în etapa a 18-a a Superligii din Turcia. Atacantul român a marcat pentru 1-1, în minutul 20, al treilea gol al sezonului. Precedenta reușită data din 29 noiembrie 2015. Genclerbirligi, echipă la care Iasmin Latovlevici nu a fost nici pe bancă la meciul de duminică, a ieșit din zona retrogradării, ocupând locul 15, cu 16 puncte.

SPANIA

Florin Andone a continuat forma bună din ultima perioadă și la Almeria, acolo unde Cordoba s-a impus cu 1-0 grație golului românului. Andone a înscris din apropiere, în minutul 52, ajungând la cota 10 în acest sezon. Datorită acestui succes, Cordoba a egalat-o la puncte la Alaves, prima clasată în liga secundă din Spania, după 21 de runde.

ROMÂNIA

Denis Alibec a intrat în partea secundă a primului meci pe care Astra Giurgiu l-a disputat în 2016. Liderul din Liga I a câștigat cu 2-1 amicalul jucat în Cipru contra lui Kuban Krasnodar, iar atacantul a înscris și și-a trecut în cont și un assist, fiind introdus pe teren la pauză, la 0-0. După ce rușii au deschis scorul, minutul 55, Alibec a egalat, în minutul 69, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el (henț la șutul său) și i-a pasat decisiv lui William, la golul victoriei, minutul 78.

Portarul Silviu Lung și Valerică Găman au evoluat și ei în prima repriză a jocului de pregătire, reușind să păstreze tabela imaculată. ”De fiecare dată, în perioada de pregătire, este important să câștigi primul meci. Îţi dă încredere şi putere la antrenamente. Sper să fiu sănătos în 2016 şi să continuăm cu succes munca începută”, a declarat Silviu Lung pentru FRF.ro.

Constantin Budescu nu a făcut parte din lotul Astrei la amicalul câtigat în fața lui Kuban, el pregătindu-se separat.

GRECIA

Dorin Goian a fost integralist în victoria pe care Asteras Tripolis a obținut-o pe teren propiu, în etapa a 18-a a campionatului din Grecia, în fața lui Kalloni. Fundașul român a primit un cartonaș galben în minutul 60. Echipa lui Goian ocupă locul 5, cu 27 puncte. Lider în Grecia este Olympiakos, cu 51 de puncte acumulate în 17 etape (victorii pe linie!).

ITALIA

Ciprian Tătărușanu a apărat pentru Fiorentina în partida pierdută în fața lui AC Milan, 0-2, în etapa a 20-a din Serie A. Fiorentina ocupă locul 4, cu 38 de puncte, la șase lungimi în spatele liderului Napoli.