Tricolorii au învins selecționata Armeniei, sâmbătă seara, la Erevan, scor 5-0, în preliminariile Campionatului Mondial 2018. Iată câteva dintre bornele atinse de echipa noastră la acest joc.

12 este minutul în care România conducea cu 3-0, doborând un record vechi de 83 de ani: în 1933, Româna învingea Iugoslavia cu 5-0, reușind să marcheze de trei ori în primele 13 minute

4-0 a fost scorul la pauză, diferență pe care tricolorii nu au mai avut-o din 2004, de la amicalul câștigat pe stadionul Rapid în fața Germaniei (5-1)

8 meciuri a jucat echipa națională în data de 8 octombrie: 5 victorii, 3 egaluri, nicio înfrângere!

40 este numărul selecțiilor pe care Tătărușanu le-a bifat în poarta naționalei, egalându-i pe Dudu Georgescu, Florin Prunea și Florin Răducioiu

11-3 a fost raportul șuturilor pe poartă în favoarea tricolorilor (uefa.com)

2 jucători au debutat în tricoul naționalei la Erevan: Răzvan Marin, care a și marcat, și Dorin Rotariu

12 goluri a marcat Bogdan Stancu (45 selecții) pentru România, egalându-l pe Dan Petrescu (95 selecții); Stanciu a marcat golul său cu numărul 5 (primul într-un joc oficial), Chipciu al patrulea, Popa al treilea

2007 este anul ultimei victorii la 5 goluri diferență a României: 6-1 cu Albania, în preliminariile Euro 2008