Aflată în pregătire pentru debutul la Cupa Confederațiilor, naționala lui Alexis Sanchez a disputat un amical chiar contra viitoarei gazde a acestei competiții.

Pe stadionul ȚSKA, chilienii au fost cei care au deschis scorul, după pauză, prin Isla, minutul 55. Trecuse doar un minut de când Alexis Sanchez a intrat pe teren. Acesta a doborât și un record pentru naționala sud-americană, reușind assist-ul cu numărul 33 în tricoul „roja”. Gazdele au egalat totuși prin reușita lui Vasin, din minutul 66.

Iată jucătorii folosiți de cele două selecționate:

Rusia: Akinfeev – Smolnikov (65 Erokhin), Shishkin, Vasin, Kudryashov (80 Kambolov), Kombarov (72 Zhirkov) – Samedov, Glushakov, Golovin, Miranchuk (59 Poloz) – Smolov (85 Bukharov)

Chile: Herrera – Isla, Medel (62 Diaz), Jara, Beausejour – P. Hernandez (76 F. Silva) – Fuenzalida (54 Sanchez), Aranguiz (73 Gutierrez), Vidal (80 Pinares), M. Rodriguez – Vargas (80 Sagal)

Meciul amical România – Chile se va disputa pe 13 iunie, ora 21:00, pe Cluj Arena. Biletele pentru acest joc sunt disponibile AICI.