Naţionala României a fost învinsă cu 2-1 de către Austria, în această seara, la Klagenfurt, în Grupa a 7-a din preliminariile CM 2010 Africa de Sud. După 5 partide, România rămâne cu 4 puncte, ocupând penultimul loc al grupei.

Cele două formaţii:

România: Lobonţ – Contra, Tamaş, Goian, Raţ, Nicoliţă, Rădoi (46 D.Stoica), Cociş, Cr. Tănase, Marica, G.Bucur (67 M.Niculae). Antrenor: Victor Piţurcă.

Austria: Gspurning – Ortlechner, Pogatetz, Prodl, Schiemer, Beichmler, Scharner, Pehlivan, Arnautovici, Hoffer, Meierhofer. Antrenor: Dietmar Constantini

3' – Bănel Nicoliţă a executat la colţul scurt un corner, dar Cociş a reluat cu capul, peste poartă.

10' – Prodl a fost împins în careul lui Lobonţ de către Contra, a căzut, însă arbitrul nu a acordat penalty. Fundaşul austriac a fost avertizat pentru proteste.

21' – GOOOOOOL ROMÂNIA, autor Cristi Tănase.

22' – Egalare Austria, prin Hoffer, 1-1.

31' – Mirel Rădoi a fost transportat de medici în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale, după ce a încasat un cot în figură de la Maierhofer.

40' – GOL AUSTRIA, autor Hoffer, 2-1.

46` – A intrat Dorel Stoica în locul lui Mirel Rădoi.

54` – Maierhofer a executat extrem de slab o lovitură liberă din poziţie favorabilă.

59` – Scharner a fost avertizat după un fault la Tănase.

63` – Scharner a primit o centrare în faţa porţii lui Lobonţ, însă reluarea sa cu capul, din 6 metri, a trecut pe lângă ţintă.

67` – A intrat Marius Niculae în locul lui Gigel Bucur.

69` – Tănase a pătruns pe stînga şi a centrat în careu, însă, din învălmăşeala creată, austriecii au scăpat cu faţa curată şi au îndepărtat pericolul.

76` – Raţ a centrat pentru Cociş, dar lovitura de cap a acestuia a fost scoasă de la rădăcina barei de către portarul Gspurning, care a acordat corner.

84` – A intrat MAX NICU în locul lui Bănel Nicoliţă.

89` – Tamaş a executat din nou în forţă o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stînga, dar Gspurning a respins, cu emoţii, în corner .

90` – fluier final, Austria – România 2-1.