Lupta de la distanță pentru un loc în ofensiva reprezentativei României începută la finalul săptămânii trecute și încheiată luni seara a fost una interesantă.

Cel care a deschis “balul” a fost Claudiu Keșeru. Acesta a înscris vineri, dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 72, golul victoriei lui Ludogorets, 2-1, împotriva lui Cherno More Varna, în runda a 26-a a campionatului Bulgariei. Atacantul român a ales o execuție de efect pentru transformarea penalty-ului, o ”scăriță” care l-a păcălit pe goalkeeper-ul advers.

Raul Rusescu a fost și el decisiv la echipa de club. Sâmbătă, în runda cu numărul 33 din Superliga Turciei, Osmanlispor a câștigat la limită, 1-0, în deplasarea de la Rizespor tocmai datorită reușitei internaționalului român. Introdus pe teren în minutul 80, Rusescu a înscris din apropiere, doar trei minute mai târziu, al 9-lea gol al sezonului (al 7-lea în 2016).

Denis Alibec a fost omul meciului în partida în care s-au întâlnit primele două clasate în play-off-ul Ligii I, Astra – FC Steaua București 2-0. ”Decarul” giurgiuvenilor a fost faultat la faza în urma căreia arbitrul partidei a acordat lovitura de la 11 metri transformată de Valerică Găman și a înscris apoi, pentru 2-0, tot dintr-o lovitură de pedeapsă. Alibec a bifat a 6-a reușită în play-off-ul condus de Astra, distanțată în urma meciului de sâmbătă la 6 puncte.

Florin Andone nu s-a lăsat nici el mai prejos. Acesta a reușit duminică, în Liga Adelante, cel de-al 18-lea gol al său în acest campionat. Cordoba s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Huesca, iar internaționalul român a fost cel care a închis tabela. Andone se află în continuare în lupta pentru promovare, dar și pentru titlu de golgeter în liga secundă spaniolă, acolo unde e depășit doar de Sergio Leon de la Elche, care a strâns 20 de goluri.

Bogdan Stancu a preluat ștafeta și a marcat și el în această etapă, luni seara! Vârful lui Genclerbirligi a înscris al 9-lea gol al sezonului în victoria cu Trabzonspor, 3-1! Stancu a marcat în minutul 27, după o centrare trimisă pe jos, în fața porții, de Campos.

Ioan Hora
și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în partida Viitorul – Pandurii. Atacantul de 27 de ani a reușit să deschidă scorul în minutul 52 și a ajuns la 17 reușite în acest sezon, fiind golgeterul la zi al Ligii 1.