Echipa naţională a României a învins cu 2-1 formaţia Georgiei în ultima partidă internaţională a acestui an. Pentru România au marcat Marica ('62) şi Goian ('70), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Martvaladze ('10).

Stadion Dinamo, Bucureşti, ora 20.30.

Formaţiile de start:

România: Lobonţ ('46 Pantilimon) – Ogăraru ('25 Panin), Tamaş ('46 Tanase), Rădoi, Raţ – Lazăr, Tameş – Nicoliţă ('60 G.Bucur), Cociş ('46 Ropotan), Fl. Costea – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Georgia: Lomaia – Gvinianidze, Kvahadze, Hizanişvili, Salukvadze – Razmadze, Marebaşvili, Kobiaşvili, Odikadze – Martsvaladze, Goţiridze. Antrenor: Hector Raul Cuper.

LIVE TEXT:

1' – fluier de inceput al partidei condusa la centrul de grecul Kyross Vassaras;

7' – prima ocazie a tricolorilor, in urma unei actiuni a lui Banel Nicolita;

10' – GOL GEORGIA, autor Martsvaladze, care a primit o pasa in adancime, a trecut de Radoi si l-a invins pe Lobont cu un sut din apropiere;

15' – Rat a centrat bine pentru Cocis, care, nemarcat in centrul careului, a trimis pe directia portarului Lomaia, acesta retinind insa;

25' – schimbare in echipa Romaniei: iese Ogararu, accidentat (entorsa la glezna piciorului drept), intra Panin;

27' – Marica executa peste poarta lui Lomaia o lovitura libera de la 22 de metri;

33' – Rat a centrat din nou periculos in centrul careului, dar Cocis, venit in viteza, a fost blocat de un fundas gruzin inainte de a suta;

37' – ocazie mare a Georgiei, insa mingea trece la doar cativa centimetri de poarta lui Lobont;

44' – sut Tames, care trece la doar un metru de poarta georgienilor;

45' – fluier de final al primei parti, 1-0 pentru Georgia;

———————————————————————————

46' – a inceput repriza secunda; au iesit Costin Lazar, Lobont, Cocis si Tamas, au intrat Goian, Pantilimon, Ropotan si Tanase;

49' – sut bun al georgienilor, respins insa de nou intratul Pantilimon;

51'- ocazie mare a Georgiei, care trece pe langa 2-0; Aleksidze a evitat jocul la ofsaid al romanilor, a scapat singur spre poarta, insa s-a incurcat la 16 metri, iar pericolul a fost indepartat;

59' – ocazie buna pentru Marica, insa atacantul nu a ajuns la un balon bine pasat de Rat;

60' – iese Banel Nicolita si intra Gigel Bucur;

62' – GOOOOOL MARICA; Gigel Bucur a centrat de pe dreapta, iar Marica a reluat in poarta simplu, cu capul, din 6 metri, 1-1;

70' – GOOOOOL GOIAN, Raţ a executat o lovitură de pe dreapta, Kandelaki a respins pînă la Goian, iar acesta a adus România în avantaj cu un şut din 5 metri, 2-1

72' – cartonaş galben pentru Raţ;

81' – şut bun al lui Ropotan de la 20 de metri, respins greu de Lomaia;

90' – fluier final, România învinge Georgia cu 2-1; a fost ultima partidă internaţională în acest an pentru România.