Echipa noastră națională a remizat, 2-2, după un final dramatic, al jocului disputat aseară târziu, 22 martie a.c., pe stadionul Puskas Ferenc din Budapesta, contra reprezentativei similare a Ungariei.

Golul izbutit de Alexandru Mihăiță Chipciu în minutul 90+2 îi păstrează pe tricolori în lupta pentru play-off-ul care oferă șansa de a ajunge la turneul final al Cupei Mondiale FIFA 2014.

Acest meci din cadrul grupei D a debutat cum nu se putea mai prost pentru noi, Vilmos Vanczak deschizând scorul în minutul 16. Adrian Mutu, căpitanul României aseară, a egalat, din lovitură de pedeapsă, în minutul 68, numai că, trei minute mai târziu, Balazs Dzsudzsak i-a readus pe fotbaliștii unguri în avantaj, tot de la punctul cu var.

A venit, însă, izbăvitor, golul lui Chipciu și cum, în celelalte partide jucate aseară, s-au înregistrat rezultatele OLANDA – ESTONIA 3-0 și ANDORRA – TURCIA 0-2, clasamentul înaintea rundei de marți, 26 martie a.c. (Olanda – România, Turcia – Ungaria și Estonia – Andorra) se prezintă astfel, toate echipele jucând câte 5 meciuri:

1. OLANDA 15 puncte, 2. Ungaria 10 puncte, 3. ROMÂNIA 10 puncte, 4. Turcia 6 puncte, 5. Estonia 3 puncte, 6. Andorra 0 puncte

Ieri, la Budapesta, selecționerul Victor Pițurcă a aliniat următoarea formulă de echipă: Ciprian Anton Tătărușanu – Gabriel Sebastian Tamaș, Nicolai Dorin Goian, Vlad Iulian Chiricheș, Ștefan Daniel Radu – Alexandru Bouceanu, Doru Mihai Pintilii (86 Alexandru Mihăiță Chipciu) – Gabriel Andrei Torje (66 Alexandru Iulian Maxim), Gheorghe Teodor Grozav (71 Raul Andrei Rusescu), Bogdan Sorin Stancu – Adrian Mutu

– A fost deci meciul 639 al echipei naţionale, aflată la al 160-lea egal (al 90-lea în deplasare).

– Al 21-lea meci şi al şaselea egal împotriva Ungariei.

– Prin golul înscris, al 35-lea (al 24-lea într-un meci oficial), Mutu l-a egalat pe Hagi în topul celor mai buni marcatori ai echipei naţionale. La 10.09.1997, prin „dubla” din meciul cu Islanda, Hagi, ajuns pe-atunci la 32 de reuşite, reuşise să îl depăşească în această ierarhie all-time pe legendarul Bodola, care deţinea supremaţia tocmai de 56 de ani. Acum, însă, Hagi a „stat pe tron” singur doar 16 ani.

– Chipciu se află la golul 2 pentru echipa naţională, dar primul într-un meci oficial.

– Cifre rotunde pentru Stancu şi Maxim, aflaţi la meciurile 20 şi, respectiv, 10.

– Mutu a fost pentru a 17-a oară căpitan.

– După 13.05.1981, când a fost 1-0 pentru unguri, am rămas neînvinşi în faţa naţionalei vecine în cele şapte meciuri care au urmat: 0-0 (acasă), 1-1 (deplasare), 2-0 (a), 2-0 (a), 2-0 (d), 1-0 (d) şi acum 2-2 (d).

Ultima oară când am marcat un gol în prelungirile unei partide, aducându-ne un rezultat favorabil, a fost la 09.02.2005, în Cipru, într-un „amical” cu Slovacia, Opriţa aducând prin reuşita sa scorul final tot la 2-2. Iar într-un meci oficial, acest lucru s-a petrecut cu puţin timp mai în urmă, la 18.08.2004, România – Macedonia 2-1, când Mutu a transformat o lovitură liberă din afara careului care a adus victoria.

– A fost al doilea meci al naţionalei arbitrat de Wolfgang Stark, primul oficial, precedentul, un „amical”, petrecându-se la 16.11.2003, Italia – România 1-0, la Ancona.

Rugăm unitățile mass-media, care vor prelua datele statistice de mai sus, să specifice sursa. Mulțumim!