Pe stadionul Qemal Stafa din Tirana, echipa noastră națională a încheiat azi, 11 octombrie a.c., doar cu un rezultat de egalitate, 1-1, parcursul din grupa D a preliminariilor EURO 2012, grupă în care ne-am clasat, finalmente, pe locul al treilea. 1-1 cu Albania în această ultimă etapă îneamnă scor și adversar identice cu cele din prima rundă a respectivelor peliminarii, debutul nostru fiind consemnat la Piatra Neamț.

Hamdi Salihi a deschis scorul în minutul 24, reușita lui Srdjan Luchin, din minutul 77 (primul său gol în al treilea meci disputat de el în tricoul României), salvându-ne poziția a treia din clasamentul grupei D.

Ierarhia finală a grupei noastre: 1. FRANȚA 21 puncte (calificată la turneul final), 2. Bosnia-Herțegovina 20 puncte, 3. ROMÂNIA 14 puncte, 4. Belarus 13 puncte, 5. Albania 9 puncte, 6. Luxemburg 4 puncte.

Azi, selecționerul Victor Pițurcă a trimis pe teren următoarea formulă de echipă: Silviu Lung – Srdjan Luchin, Gabriel Tamaș, Dorin Goian (a jucat al 40-lea meci pentru națională), Iasmin Latovlevici – Bănel Nicoliță (63 Gabriel Torje), Costin Lazăr (87 Gheorghe Bucur), Alexandru Bourceanu, Răzvan Cociș – Ciprian Marica (49 Bogdan Stancu), Adrian Mutu