Serbia Romania

Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 2-2, a doua partidă din Liga Națiunilor, în deplasare la Belgrad. Sârbii au deschis scorul scorul în minutul 26 prin Mitrovic, singura reușită a primei părți.

La reluare, tricolorii au revenit de la cabină mult mai determinați și au egalat prin Nicolae Stanciu, care a transformat în minutul 48 un penalty obținut de Chipciu. Serbia a preluat din nou conducerea, același Mitrovic reușind să înscrie, în minutul 63, înainte ca Țucudean, reluare pe colțul scurt din corneul executat de Stanciu, să stabilească scorul final în minutul 68.

În celălalt meci al grupei, Muntenegru s-a impus cu 2-0 în fața Lituaniei. Clasamentul grupei arată astfel după primele două etape: 1. Muntenegru 4p (2-0), 2. Serbia 4p (3-2), 3. România 2p (2-2), 4. Lituania 0p (0-3).

Tricolorii dispută astăzi, la Belgrad, cel de-al doilea joc din cadrul Ligii Națiunilor. În prima partidă din grupă, disputată la Ploiești, România a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Muntenegru.

UPDATE | Echipele de start:

Serbia: 1. Dmitrovic – 2. Rukavina, 5.Spajic, 13. Veljkovic, 11. Kolarov – 6. Maksimovic, 14. Lukic (21. Matic, 71) – 20. Ljajic (8. Prijovic, 78), 20. Milinkovic-Savic (17. Kostic, 64), 10. Tadic – 9. Mitrovic. Selecționer: Mladen Krstajic

Rezerve: 12. Rajkovic, 23. Vasiljevic – 3. Rodic, 4. Milenkovic, 7. Zivkovic, 15. Vukovic, 16. Krsticic,  18. Radonjic

România: 12. Tătărușanu – 4. Manea, 22. Săpunaru-cpt., 5. Bălașa, 11. Bancu – 15. Anton, 18. Marin – 7. Chipciu (9. Rotariu, 90+3), 23. Stanciu, 21. Drăguș (20. Mitriță, 60) – 19. Țucudean (13. Keșeru, 82). Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niță – 2. Benzar, 3. Toșca, 6. Băluță, 8. Stoian, 10. Maxim, 14. Budescu

Arbitru: Vladislav Bezborodov. Asistenți: Valeri Danchenko, Maksim Gavrilin,  Adiționali: Aleksei Eskov, Kirill Levnikov

UPDATE | Vestiarul tricolorilor este pregătit.

UPDATE | Tricolorii au ieșit la o scurtă plimbare în Belgrad înaintea partidei cu Serbiadin această seară.

UPDATE | La ședința tehnică din această dimineață de la stadionul FK Partizan s-au decis culorile echipamentelor în care vor evolua cele două echipe în această seară.

UPDATE | Tricolorii şi-au ales numerele de pe tricou la partida cu Serbia:

Portari: 1. Costel Pantilimon • 12. Ciprian Tătărușanu • 16. Florin Niță

Fundaşi: 2. Romario Benzar • 3. Alin Toșca • 4. Cristian Manea • 5. Mihai Bălașa • 11. Nicușor Bancu • 22. Cristian Săpunaru

Mijlocaşi: 6. Tudor Băluță • 7. Alexandru Chipciu • 8. Adrian Stoian • 9. Dorin Rotariu • 10. Alexandru Maxim • 14. Constantin Budescu • 15. Paul Anton • 18. Răzvan Marin • 20. Alexandru Mitriță • 23. Nicolae Stanciu

Atacanţi: 13. Claudiu Keșeru • 19. George Țucudean • 21. Denis Drăguș

Adversarii noștri din această seară s-au impus în primul joc din grupă, 1-0, în Lituania, prin reușita lui Dusan Tadic, din lovitură de la 11 metri.

Meciul Serbia – România începe la ora 20:45, ora locală, o oră mai târziu în România, și va putea fi urmărit în direct la PRO TV.

Belgradul este al doilea oraș, după București, în care echipa națională a disputat cele mai multe partide din istorie. În capitala Serbiei, tricolorii au jucat de 16 ori.

Meciul din această seară se va desfășura pe arena FK Partizan.

Și primul meci din istoria naționalei s-a disputat tot la Belgrad, acolo unde pe 8 iunie 1922, tricolorii învingeau fosta Iugoslavie cu scorul de 2-1.

Lotul României pentru partida cu Serbia:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 52/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 13/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 3/1), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 28/0), Mihai Bălașa (FCSB, 5/0), Alin Toșca (PAOK Salonic, 13/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv, 4/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 11/1), Tudor Băluță (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 4/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 36/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 6/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 23/8), Constantin Budescu (Al-Shabab, 12/5), Alexandru Maxim (Mainz, 30/2), Alexandru Mitriță (U Craiova 1948 Club Sportiv, 4/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 24/6), George Țucudean (CFR Cluj, 5/1), Denis Drăguș (FC Viitorul, 0/0)