Echipa națională de fotbal pe plajă a României a fost învinsă în primele două meciuri pe care le-a disputat în cel de-al treilea turneu preliminar al Diviziei A din Liga Europeană – 2016. La Siofok, vineri și sâmbătă, tricolorii au pierdut cu 0-7 meciul cu Portugalia, reprezentativa care a câștigat ediția din 2015 a Cupei Mondiale, și cu 2-7 partida cu Rusia.

Spectacol oferit de campioana mondială

Selecționerul Viorel Farcaș a început duelul cu Portugalia cu următorul ”cinci”: Ionuț FLOREA – Bogdan CIOCĂNEL, Marian MĂCIUCĂ, Ionel POSTEUCĂ, Iulian RĂVOIU. Rezerve la startul confruntării au fost: Laurențiu GHEORGHE – Adrian TĂNASE, Liviu CROITORU, Raj CĂRĂULEANU. Fiind suspendat, Viorel Farcaș nu a putut să evolueze.

În prima repriză a disputei de vineri, lusitanii au înscris de două ori. În minutul 7, după o pasă greșită a lui Ionuț ”Boață” Florea, Be Martins a trimis un lob peste portar și a deschis scorul. Peste două minute, Madjer a punctat spectaculos, printr-un voleu din lateral. După prima pauză, la faza în care meciul a fost reluat, Marian Măciucă a trimis mingea într-una dintre barele porții apărate de Elinton Andrade, fost goalkeeper la echipa de fotbal Rapid București. Campioana mondială nu a greșit ținta în minutul 18: Alan Cavalcanti a șutat de la distanță în dreapta lui ”Boață” și a majorat diferența de pe tabela de marcaj.

Adversarii au controlat jocul și în ultima repriză. În minutul 27, cu o ”foarfecă” laterală, Madjer a bifat ”dubla”. O bară a lusitanilor a precedat cel de-al cincilea gol: în minutul 30, Rui Coimbra a șutat, Ionuț Florea a respins, iar mingea a ajuns la același portughez, care a înscris. Scorul final a fost stabilit prin două faze similare: în minutele 31 și 35, Bruno Novo a punctat după două pase cu călcâiul primite de la Jose Maria. Superioritatea campionilor mondiali a fost confirmată și de statistica partidei: 41-32 la șuturi la poartă, 26-10 la șuturi pe poartă.

”Dublă” pentru ”Maci”

La meciul cu Rusia, Viorel Farcaș a titularizat următorii jucători: Ionuț FLOREA – Ionel POSTEUCĂ, Liviu CROITORU, Bogdan CIOCĂNEL, Marian MĂCIUCĂ. Rezerve la începutul partidei au fost: Laurențiu GHEORGHE – Iulian RĂVOIU, Adrian TĂNASE, Raj CĂRĂULEANU, Viorel FARCAȘ.

Primul gol din duelul de sâmbătă a fost marcat de ruși: în minutul 5, după un corner, Dmitry Shishin a punctat din apropierea porții lui Ionuț ”Boață” Florea. Goalkeeper-ul putea să egaleze peste trei minute, însă mingea trimisă de acesta a lovit bara transverală. În repriza secundă, chiar la faza în care a fost reluată disputa, Marian ”Maci” Măciucă (foto) a preferat să nu șuteze, ci a luat balonul, s-a dus în lateral și a înscris. Tot în minutul 13, Artur Paporotnyi a dus scorul la 2-1, printr-un șut la vinclu, din apropiere. Până la cea de-a doua pauză, Yury Krasheninnikov (15), printr-un șut de la distanță, și Dmitry Shishin (22), printr-un voleu, au majorat diferența de pe tabela de marcaj.

Ultima parte a confruntării a adus patru goluri. Andrei Pankratov (25) a punctat din penalty, ”Maci” (30) a înscris al doilea gol al tricolorilor printr-o ”foarfecă”, iar Nikolai Kryshanov (34) a marcat din apropiere. Rezultatul final a fost stabilit de Andrei Pankratov, în minutul 36, printr-un voleu de la câțiva metri de poarta românilor. Cu câteva secunde înainte de ultimul gol, Marian Măciucă a trimis mingea în bară. În statistica meciului, raportul șuturilor la poartă (47-37) și cel al șuturilor pe poartă (16-7) sunt în favoarea Rusiei.

Belarus, ultima adversară de la Siofok

Iată rezultatele înregistrate vineri și sâmbătă în primele două etape ale Grupei 1 din Divizia A: Rusia – Belarus 0-2, România – Portugalia 0-7, Rusia – România 7-2, Portugalia – Belarus 2-4. Clasament: 1. Belarus 6p (6-2), 2. Portugalia 3p (9-4), 3. Rusia 3p (7-4), 4. România 0p (2-14).
În ultima rundă, programată duminică, se dispută meciurile Belarus – România (ora 14:15) și Portugalia – Rusia (ora 16:45). Confruntările au loc la Siofok, pe terenul ”MLSZ Beach Arena” (Nagystrand), iar intrarea spectatorilor este liberă. Duelurile pot fi urmărite în direct pe site-ul beachsoccer.com.

În celelalte partide disputate la Siofok vineri și sâmbătă, în cel de-al treilea turneu preliminar din Liga Europeană – 2016, s-au înregistrat următoarele rezultate:
Divizia A, Grupa 2: Italia – Germania 5-1, Polonia – Ucraina 3-3 (2-0 după loviturile pentru departajare), Italia – Polonia 7-6, Ucraina – Germania 5-0. Clasament: 1. Italia 6p (12-7), 2. Ucraina 3p (8-3), 3. Polonia 1p (9-10), 4. Germania 0p (1-10);
Divizia B: Azerbaidjan – Bulgaria 7-2, Danemarca – Ungaria 5-9, Azerbaidjan – Danemarca 3-2, Ungaria – Bulgaria 7-3. Clasament: 1. Ungaria 6p (16-8), 2. Azerbaidjan 6p (10-4), 3. Danemarca 0p (7-12), 4. Bulgaria 0p (5-14).

Liga Europeană – 2016 este alcătuită din Divizia A (12 echipe) și Divizia B (14 echipe). Sunt programate trei turnee preliminare în fiecare eșalon, iar după încheierea acestora se va întocmi clasamentul general pentru fiecare divizie. Cele mai bune opt formații din Divizia A se vor califica în superfinală, iar reprezentativa de pe locul 12 din Divizia A și cele mai bune șapte echipe din Divizia B vor merge în turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A.