AS Performer Constanța a pierdut cu 5-7 confruntarea cu CS Djoker Chișinău, desfășurată ieri, în runda secundă a Grupei G din Cupa Campionilor Europeni – Catania 2016. Deși a fost învinsă, formația pregătită de Viorel Farcaș are în continuare șanse de calificare în optimile de finală.

Moldovenii au început meciul bine și s-au desprins repede pe tabela de marcaj. Andrei Negara (minutul 2), Leonid Podlesnov (5) și Valeriu Băieșu (5) au dus scorul la 0-3, însă prima repriză nu s-a încheiat fără ca dobrogenii să puncteze. Marian Măciucă, golgheterul reprezentativei României în 2015, a redus diferența în minutul 10.

”Maci” a punctat și în minutul 13, iar Raj Cărăuleanu a restabilit egalitatea în minutul 19. Formația din Chișinău a reacționat rapid, cu un gol reușit de Andrei Negara (20). Apoi, până la cea de-a doua pauză, tot moldovenii au modificat tabela, prin Sergiu Muntean (24).

Nici reprizei a treia nu i-a lipsit spectacolul. Adrian Tănase (29) a marcat pentru 4-5, Andrei Negara (32) și Leonid Podlesnov (32) au refăcut diferența de trei goluri, iar Bogdan Ciocănel (36) a stabilit scorul final: Performer – Djoker 5-7.

Ieri, tot în etapa a doua a Grupei G, SC Braga a repurtat un succes categoric, 17-1, în confruntarea cu WKR Santos.

Echipele calificate se decid astăzi

Luni, în runda inaugurală, elevii lui Viorel Farcaș au câștigat duelul cu englezii (7-3), în timp ce portughezii i-au învins pe moldoveni (7-0). Clasamentul acestei serii arată astfel: 1. Braga 6p (24-1), 2. Performer 3p (12-10), 3. Djoker 3p (7-12), 4. Santos 0p (4-24).

Înaintea ultimei runde, toate cele patru echipe au șanse să se califice în optimile de finală. În etapa a 3-a, programată astăzi, se joacă meciurile Santos – Djoker, de la ora 12.00 (ora României), și Braga – Performer, de la ora 13.15 (ora României).

Formațiile care se vor clasa pe locurile 1 și 2 în cele opt grupe se vor califica în optimile de finală.