Echipa de futsal CS United Galați a pierdut joi, 28 octombrie, în fața formației FC Liqeni, campioana Kosovo, scor 4-6 (2-3), la debutul în noul sezon al UEFA Futsal Champions League, cea mai importantă competiție intercluburi din lume.

În celălalt meci al Grupei a 6-a gazdele de la Uragan Ivano-Frankivsk, campioana Ucrainei, au învins Araz Naxçivan, multipla campioană a Azerbaijanului, scor 2-1 (2-0), și a luat o opțiune serioasă la calificarea în Elite Round-ul Ligii Campionilor.

Găzduită de Sala „IF Professional College of Physical Education” din Ivano-Frankivsk, partida dintre CS United Galați și FC Liqeni a fost una deosebit de spectaculoasă. După 15 minute și 40 de secunde, campioana din Kosovo conducea cu 3-0. Echipa lui Florin Ignat a revenit însă spectaculos și a marcat de două ori până la pauză. La reluare, CS United Galați a reușit egalarea! Golurile revenirii au fost reușite de Daniel Araujo. Au urmat alte două goluri ale echipei FC Liqeni, care s-a desprins la 5-3. În goana după egalare, vicecampioana României nu a mai reușit să marcheze decât o singură dată. În plus, a mai primit un gol, scor final 4-6…

GRUPA 6

Sala „IF Professional College of Physical Education” din Ivano-Frankivsk, Ucraina
CS United Galați – FC Liqeni 4-6 (2-3)
Au marcat: Daniel Araujo (18.38, 19.36, 21.19), Octavian Cireș (32.29) / Ismaili (9.12), Sanchez Nagles (13.45, 37.48), Shkodra (15.40), Lucas (22.57 – autogol), Diaz (26.26)
United: Cârdei – Burdujel (Cpt), Tacot, Cireș, Daniel Araujo; Păduraru, Toniță, Petică, Lucas, Arhire, Crișan, Ignat, Oană. Antrenor: Florin Ignat.
Liqeni: Gashi – Shkodra, Abril Garcia, Diaz, Sanchez Nagl; Misini, Shq. Brahimi (Cpt), Ismaili, Brahimi, Ramadani, Uka. Antrenor: Valon Brahimi.

Programul complet al Grupei 6

Joi, 28 octombrie
Uragan Ivano-Frankivsk – Araz Naxçivan 2-1 (2-0)

Vineri, 29 octombrie
Araz Naxçivan – CS United Galați, ora 14.00
Uragan Ivano-Frankivsk – FC Liqeni, ora 19:00

Duminică, 31 octombrie
FC Liqeni – Araz Naxçivan, ora 14:00
Uragan Ivano-Frankivsk – CS United Galați, ora 19:00

Clasament: 1. FC Liqeni 3p (6-4); 2. Uragan Ivano-Frankivsk 3p (2-1); 3. Araz Naxçivan 0p (1-2); 4. United Galați 0p (4-6)