Imperial WET Miercurea Ciuc și CS United Galați au oferit luni seară un spectacol total în primul meci al finalei Ligii 1 la futsal ediția 2018-2019. Harghitenii și-au adjudecat primul “set” al finalei, iar în această seară se pot desprinde la 2-0.

Desfășurată după regula “cel mai bun din cinci jocuri”, finala a debutat furtunos în Sala Sporturilor “Szolt Eross” din Miercurea Ciuc. Confruntarea de o calitate excepțională a avut toate ingredientele unei finale adevărate, goluri frumoase, dramatism, suspans.

Toate partidele finalei se pot urmări LIVE pe Facebook / Futsal România și pe Youtube / Futsal România.

Sala din Miercurea Ciuc a fost aproape plină, publicul, printre care și o inimoasă galerie gălățeană, contribuind din plin la spectacol.

Prezentă în cea de-a treia finală consecutivă, echipa gălățeană a venit extrem de motivată la Miercurea Ciuc. Trupa lui Florin Ignat a condus cu 2-0 și 3-2, dar s-a văzut egalată de fiecare dată.

În finalul celor 40 de minute și în cele două reprize de prelungire spectacolul a scăzut din intensitate, Cosmin Gherman, antrenorul formației gazdă, văzându-se nevoit să scoată portarul și să joace “5 contra 4”, la siguranță, după al cincilea fault comis de elevii săi.

Echilibrul din teren a dus primul meci al finalei campionatului la loviturile de departajare, acolo unde gazdele de la Imperial WET Miercurea Ciuc s-au impus, deși rataseră prima execuție.

După meciul doi, finala se va muta la Galați, primul meci fiind programat luni, 20 mai.

Imperial WET – CS United 7-6 (0-1; 3-3; 4-3 după loviturile de departajare)
Au marcat: Burdujel (autogol – 21.31), Alvaro (24.06), Rakic (28.55) / Borges (4.40), Cireș (21.07), Araujo (25.05)

Lovituri de departajare
– au marcat: Fl. Matei, Bondar, Deco, Cr. Matei / Lașcu, Cojoc, Burdujel
– au ratat: Covaci / Araujo, Borges

Imperial WET: Victor Lopez – Alvaro, Bogdan Covaci, Florin Matei, Cristi Matei; Gică Dospinescu, Dennis Ovsianikov, Dmitri Bondar, Ștefan Rakic, Deco, Laszlo Szocs, Mario Duque, Levante Tanko
Antrenor: Cosmin Gherman

CS United: Wellington Da Silvia – Constantin Burdujel, Andrian Lașcu, Andrei Crăciun, Carlos Borges; Ionuț Păduraru, Cosmin Petică, Mimi Stoica, Florin Ignat, Viorel Cojoc, Ovidou Tudose, Daniel Araujo, Octavian Cireș, Neto Moreira
Antrenor: Florin Ignat

Arbitri: Ovidiu Curta (Târgu Mureș), Liviu Chița (Pitești) – Vasile Pop (Pitești)
Observatori: Gabriel Gherman (București), Sorin Vădana (Cluj)