Echipa de futsal Imperial WET Miercurea Ciuc s-a impus vineri seară în fața formației Rekord Bielsko-Biała, scor 2-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a II-a a Grupei 5 a Main Round-ului UEFA Futsal Champions League, grupă care se dispută la „Arena Sparta” din Praga.

În primul joc, disputat joi, Miercurea Ciuc a pierdut în fața echipei Sparta Praga, marea favorită la accederea în Elite Round-ul competiției, scor 3-7.

Din păcate pentru Miercurea Ciuc, Sparta Praga s-a impus în cel de-al doilea meci al zilei a doua în fața campioanei Maltei, Luxol St Andrews Futsal Club, scor 5-1, și i-a anulat campioanei României orice șansă de a mai spera la primul loc în grupă, cel care asigură biletele pentru Elite Round-ul celei mai importante competiții intercluburi din futsalul mondial.

Finala Grupei 5 se va da astfel între Sparta Praga și Rekord Bielsko-Biała, campioana Cehiei având și varianta unei remize. La cum a evoluat până acum, e greu de crezut însă că trupa pregătită de Beni Arben Simitci se va împiedica de campioana Poloniei.

Meciul Sparta – Rekord se va disputa duminică seară, după confruntarea care va opune Miercurea Ciuc și Luxol St Andrews. Dacă Sparta va câștiga disputa cu Bielsko-Biała, harghitenii pot încheia grupa pe locul doi chiar și în cazul unui egal în meciul cu Luxol. Un nou rezultat pozitiv ar ajuta campioana României în următoarea campanie din UEFA Futsal Champions League.

Meciul de vineri seară dintre Miercurea Ciuc și Rekord Bielsko-Biała a fost deosebit de echilibrat. Trupa lui Sito Rivera a deschis scorul după doar un minut și 58 de secunde de la startul confruntării, prin veteranul Florin Matei, dintr-o lovitură liberă.

Campioana Poloniei a egalat la șapte minute de la reluare, prin Michał Marek, dar ciucanii au trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj după golul marcat de Alvaro. În ultimele patru minute, polonezii au asediat poarta lui Victor Lopez, dar fără succes.

Programul Grupei 5 a Main Round-ului Ligii Campionilor:

joi, 10 octombrie

Rekord Bielsko-Biała – Luxol St Andrews Futsal Club 3-1 (1-0)
Au marcat: Alex Viana (12:12), Bondar Goal (32:43), Budniak (39:06) / Maikinho (26:02)

Imperial WET Miercurea Ciuc – Sparta Praga 3-7 (0-3)
Au marcat: Hector (34:49), Rakić (37:26), F. Matei (38:35 – pen.) / Grbeša (2:20), Seidler (16:34), Drahovský (16:59), Novak (22:45, 32:01), Rick (24:00), Wilde (35:03)

vineri, 11 octombrie

Imperial WET Miercurea Ciuc – Rekord Bielsko-Biała 2-1 (1-0)
Au marcat: Fl. Matei (1:58), Alvaro (36:11) / Marek (27:08)

Sparta Praga – Luxol St Andrews Futsal Club 5-1 (1-0)
Au marcat: Drahovský (13:33), A. Brahimi (21:58), Wilde (25:55), Novak (30:27 – pen.), Seidler (32:24) / Pereira De Souza (29:16)