Liga Elitelor U19 la Futsal a programat ieri, miercuri, 13 martie, ultimele două jocuri ale etapei a 3-a.

În Seria 1, Futsal Ceahlăul Piatra Neamț s-a impus la Suceava în fața echipei Liceului cu Program Sportiv, scor 7-4. A fost a doua victorie consecutivă a nemțenilor în Liga Elitelor, după victoria, scor 6-2, din deplasare, cu CS United Galați.

Pe prima poziție a clasamentului în Seria 1 se află Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, cu maximum de puncte. Covăsnenii au cel mai bun atac (30 de goluri marcate) și cea mai bună apărare (11 goluri primite) în Liga Elitelor în acest sezon.

Tot ieri, la Târgu Mureș, gazdele de la CSM au primit vizita formației Clujana Cluj. Cu șase puncte după primele două jocuri disputate în Liga Elitelor, CSM Târgu Mureș pornea ca favorită în disputa cu CFF Clujana Cluj. Prima repriză a fost una de vis pentru tinerii jucători clujeni, care au intrat la pauză cu avantaj de cinci goluri, scor 6-1. În ciuda eforturilor, proaspăt câștigătoarea Cupei României U19, CSM Târgu Mureș, nu a putut reveni în joc. Clujana a bifat astfel a doua victorie în Liga Elitelor, și a egalat la puncte formațiile FK Odorheiu Secuiesc și CSM Târgu Mureș.

Cele mai bune două echipe din fiecare serie se vor califica pentru Final Four-ul Ligii Elitelor. Mai sunt de disputat trei runde, practic returul Ligii Elitelor.

Rezultate etapa 3-a

Seria 1

Luni, 11 martie

• ACS Sepsi SIC – CS United Galați 8-2

Miercuri, 13 martie

• LPS Suceava – ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 4-7

Clasament: 1. ACS Sepsi SIC 9p; 2. ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 6p; 3. CS United Galați 1p; 4. LPS Suceava 1p

Seria 2

Vineri, 8 martie

• Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CSM Deva 10-2

Miercuri 13 martie

• CSM Târgu Mureș – CFF Clujana Cluj 4-9

Clasament: 1. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 6p; 2. CSM Târgu Mureș 6p; 3. CFF Clujana Cluj 6p; 4. CSM Deva 0p