Liga 1 Futsal Fortuna a proragmat marți, 16 ianuarie, ultimele trei partide ale etapei a 13-a, prima din noul an!

Începută sâmbătă, la Sfântu Gheorghe, cu meciul dintre Sepsi SIC și Șoimii Șimand, scor 7-2, runda a 13-a a continuat duminică la Mărășești cu duelul dintre formația locală, Mausoleul, și liderul CS united Galați. Campioana României s-a impus cu scorul de 4-2 și continuă să rămână neînvinsă în actualul sezon.

După o zi de pauză, etapa a continuat marți. În primul meci al zilei, CFR Timișoara a primit vizita formației West Deva. La capătul unui meci fără istoric, bănățenii s-au impus categoric, scor 11-0 (5-0), consolidându-și astfel poziția a doua în clasamentul Ligii 1 Futsal Fortuna.

Rezultat istoric în confruntarea dintre CSM Târgu Mureș – Luceafărul Buzău. Ardelenii au contabilizat primele puncte în actuala stagiune! CSM Târgu Mureș, cu două achiziții importante efectuate în această iarnă (Ion Al Ioani și Tifan Norbert – decisivi în această partidă), s-au impus cu scorul de 10-7. De la oaspeți s-a remarcat Mădălin Melușoiu, autor a cinci goluri!

„A fost un meci nebun, extenuant!”

Derby-ul etapei a 13-a s-a jucat la Odorheiu Secuiesc, în direct la Digi Sport 2 și FRF.tv! Față în față s-au aflat vicecampioana FK Odorheiu Secuiesc și CSM Deva – deținătoarea Cupei României.

Gazdele au avut un început entuziasmant de partidă și după doar șapte minute de joc conduceau cu 2-0, prin golurile marcate de Iszlai Richárd și Balázsi Attila! CSM Deva și-a revenit în cea de-a doua parte a primei reprize, a dominat, dar a ratat câteva ocazii de a relansa partida. Cea mai mare șansă de a marca a fost cea a internaționalului sârb Denis Ramić, care a luat la țintă bara transversală a porții apărate de Farkas Róbert. Portarul echipei FK Odorheiu Secuiesc avea să facă o partidă mare, intervențiile sale de-a lungul partidei fiind salutare.

În plină dominare a hunedorenilor, FK Odorheiu Secuiesc a marcat din nou, în minutul 19, prin Kanyó Szilárd. Reușita jucătorului harghitean, șut din prima după o repunere din lateral, a fost una de excepție, printre cele mai frumoase din actuala stagiune a Ligii 1!

La reluare, CSM Deva și-a continuat cursa de urmărire. Portughezul Roger Felipe Gouveia Augusto, la debutul pe banca tehnică a hunedorenilor, a căutat în permanență o formulă ideală, care să străpungă apărarea adversă. Deva a marcat de două ori, a atacat pe final în „5 contra 4”, dar, în ciuda eforturilor, nu a putut evita înfrângerea.

„A fost un meci nebun, extenuant! Am făcut o primă repriză extraordinară, o repriză în care am marcat de trei ori. În a doua parte am suferit, ne-am apărat eroic și cred că rezultatul e unul meritat. Îi felicit pe băieți pentru disciplina tactică, pentru determinarea de care au dat dovadă și de această dată”, a spus, la final, Jakab Zoltán, managerul echipei FK Odorheiu Secuiesc.

Pentru vicecampioana României urmează alte trei etape de foc! FK Odorheiu Secuiesc va juca în următoarele trei runde cu United Galați, cu Sepsi SIC – ambele în deplasare și cu CFR Timișoara – pe teren propriu.

În urma insuccesului de la Odorheiu Secuiesc, CSM Deva ocupă locul 5 în ierarhia Ligii 1 Futsal Fortuna. Gruparea hunedoreană se află în acest moment în afara play-off-ului!

Pentru CSM Deva urmează un duel pe teren propriu cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, ocupanta locului 3, marea revelație a actualei stagiuni.

Etapa a 13-a

Sâmbătă, 13 ianuarie

• ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – ACS Șoimii Șimand 7-2 (2-1), „Sepsi Aréna” – Sfântu Gheorghe

Au marcat: Kusztos Szabolcs (19, 20), Bende Bence (25), Veres Botond (26, 37), Mathys Bence (36), Bende Bence (38) / Dumitru Copil (20, 28)

Arbitri: Gunciu Roberto Florentin (Popești Leordeni), Boharu Predescu Ionel (Buftea); Peter Joszef (Sfântu Gheorghe)

Observator: Sorescu Bogdan (Pitești)

Duminică, 14 ianuarie

• ACS Mausoleul Mărășești – CS United Galați 2-4 (1-1), Sala Sporturilor – Mărășești

Au marcat: Petre Mohamed (17, 26) / Alan Felipe Sasse (13), Andrei Crăciun (21), Robert Crișan (23), Iulian Cojocaru (32)

Arbitri: Mocanu Dragos, Preda Romeo; Hornet Andrei (toți trei din Brăila)

Observator: Deca Daniel (Brăila)

Marți, 16 ianuarie

• CSF CFR 1933 Timișoara – ACS West Deva 11-0 (5-0), Sala Sporturilor „Constantin Jude” – Timișoara

Au marcat: George David (6, 18), Anderson Gustavo (7, 33, 38), Mihnea Toader (9, 21), Gabriel Henrique (16, 25, 39), Daniel Șamanț (35)

Arbitri: Balint Attila, Benedek Andras; Szabo Attila (toți din Odorheiu Secuiesc)

Observator: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

• CSM Târgu Mureș – CS Luceafărul Buzău 10-7 (4-3), Sala Sporturilor – Târgu Mureș

Au marcat: Tifan Norbert (1, 8, 27), Ordog Attila (15), Ion Al Ioani (19, 37), Patrick Cherteș (28, 29), Nagy Tamas (35), Raul Pogăcean (40) / Gabriel Bobe (3, 38), Mădălin Melușoiu (6, 9, 35, 39, 40)

Arbitri: Pentek Laurentiu (Oradea),  Dârjan Liviu (Brașov); Brașovean Cristian Cosmin (Cluj)

Observator: Kiuță Mihai (Brașov)

• Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CSM Deva 3-2 (3-0), Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc

Au marcat: Iszlai Richárd (30), Balázsi Attila (7), Kanyó Szilárd 19) / Cristian Matei (26), Camara Sobral (34)

Arbitri: Ciobanu Vlad, Hanceariuc Bogdan; Șpaiuc Sebastian (toți din Iaşi)

Observator: Ionescu Georgian (Buzău)

Clasament: 1. United Galați 37p; 2. CFR Timișoara 33p; 3. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 28p; 4. ACS Sepsi SIC 28p; 5. CSM Deva 26p; 6. ACS Mausoleul 16p; 7. CS Luceafărul Buzău 9p; 8. ACS West Deva 9p; 9. ACS Șoimii Șimand 3p; 10. CSM Târgu Mureș 3p