Liga a 2-a la futsal și-a desemnat duminică seara campioana! Aceasta este formația CSM Târgu Mureș! Deși a pierdut returul finalei cu Mausoleul Mărășești, scor 3-5, trupa pregătită de Endre Kacso a cucerit trofeul grație victoriei din prima partidă, din urmă cu o săptămână, de la Târgu Mureș (6-2). Cele două formații au obținut promovarea în Liga 1 Futsal Fortuna.

Partida de la Mărășești a fost una deosebit de spectaculoasă. Mausoleul, încurajată de un public foarte generos, a încercat să întoarcă rezultatul de la Târgu Mureș. Băieții lui Romeo Drăgan au început tare partida și au dschis scorul în minutul 2 prin veteranul Ovidiu Tudose. Replica ardelenilor a fost însă promptă, CSM Târgu Mureș reușind să treacă la conducere pe tabela de marcaj, în doar un minut, prin golurile marcate de Norbert Nagy și Tamas Nagy!

Ultimele cinci minute ale primei reprize au fost incredibile! Gazdele au egalat, gol Florin Nistor, dar CSM Târgu Mureș a înscris din nou pentru 3-2. Oaspeții au ratat inclusiv două lovituri de la 10 metri (Norbert Nagy și Tamas Nagy), iar în ultimele secvențe Ovidiu Tudose a făcut 3-3!

Partea a doua a aparținut în totalitate echipei Mausoleul Mărășești. Timp de 18 minute însă, în ciuda asediului, gazdele nu au reușit să marcheze nici măcar atunci când au avut om în plus, iar CSM Târgu Mureș a folosit în poartă un jucător de câmp, Cristian Nicola, după eliminarea lui Nagy Ferenc!

Răzvan Crăciun și Georgian Dima au înscris pentru Mausoleul Mărășești în ultimele două minute, dar era prea târziu. În ciuda înfrângerii, veteranii lui Romeo Drăgan au ținut să îi felicite și să îi aplaude pe tinerii jucători ai lui Endre Kacso!

Finala Ligii a 2-a, Meciul 2 REZUMAT / MECI INTEGRAL

Mausoleul Mărășești – CSM Târgu Mureș 5-3 (3-3), Sala Sporturilor – Mărăşeşti

Au marcat: Ovidiu Tudose (2, 20), Florin Nistor (15), Răzvan Crăciun (38), Georgian Dima (39) / Norbert Nagy (3), Tamas Nagy (4), Norbert Barbocz (16)

Arbitri: Macovei Florin Aurelian (Galați), Luca Ovidiu (Piatra Neamț); Hornet Andrei (Brăila)

Observator: Captan Sebastian (Galați)

Mausoleul Mărășești: Răzvan Mihalache – Ștefan Lupu, Florin Nistor, Răzvan Crăciun, Ovidiu Tudose; Cristian Vodă, Mihai Strat, Georgian Dima, Ionuț Grigoraș, Denis Magiaru, Alexandru Duca

Antrenor: Romeo Drăgan

CSM Târgu Mureș: Nagy Ferenc – Nagy Norbert, Nagy Tamas, Dobai Andras, Mojzi Botond; Radu Văidean, Eduard Varga, Norbert Papp, Cristian Nicola, Robert Lapoși, Ordog Attila, Barbocz Norbert

Antrenor: Endre Kacso

Finala Ligii a 2-a, Meciul 1 REZUMAT / MECI INTEGRAL

CSM Târgu Mureș – Mausoleul Mărășești 6-2 (3-1), Sala Sporturilor – Târgu Mureș

Au marcat: Mojzi Botond (8), Andras Dobai (9), Robert Lapoși (17), Nagy Robert (24), Nagy Tamas (35), Attila Ordog (36) / Mănăilă (1), Grigoraș (29)

Arbitri: Anca Florin Daniel (Deva), Popescu Constantin Daniel (Țicleni); Luca Ovidiu (Piatra Neamț)

Observator: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

CSM Târgu Mureș: Nagy Ferenc – Andras Dobai, Nagu Robert, Nagy Tamas, Mojzi Botond; Cristian Nicola, Attila Ordog, Robert Lapoși, Norbert Papp, Laurențiu Săbăduș, Radu Văidean, Eduard Varga

Antrenor: Kacso Endre

Mausoleul Mărășești: Răzvan Mihalache – Florin Nistor, Ștefan Lupu, Florin Mănăilă, Mihai Strat; Cristian Vodă, Ionuț Grigoraș, Denis Magiaru