Liga I la futsal a programat luni seară, la Odorheiu Secuiesc, ultima confruntare a rundei cu numărul 11, o rundă începută sâmbătă la Călărași, acolo unde s-a disputat derby-ul dintre Futsal Club Dunărea și Informatica Timișoara, campioana României.

După ce timp de trei etape, între rundele 7 și 9, a oferit meciuri-spectacol, 3-3 acasă cu Autobergamo Deva, 3-3 în deplasare cu FK Odorheiu Secuiesc și 4-5 acasă cu CS United Galați, Futsal Club Dunărea Călărași a mai bifat un „thriller”! Trupa lui Marian Șotârcă a remizat, 4-4, pe teren propriu, cu Informatica Timișoara, la capătul unui meci dramatic.

Bănățenii au condus cu 2-0, dar s-au văzut egalați până la pauză. Golul egalizator a fost reușit de Marian Plugaru cu doar patru secunde înainte de finalul primei reprize.
La reluare, Dunărea a trecut pentru prima oară în avantaj pe tabelă, dar Informatica a înscris de două ori și părea că va câștiga meciul. Gazdele au forțat și au egalat cu un minut înainte de final!

„A fost așa cum era de așteptat, un meci spectaculos, un derby adevărat, între două echipe care joacă futsal. Mă bucur că am reușit să egalăm. Nu am fi meritat să pierdem. Sunt mândru de această echipă, de acești jucători, care, iată, se luptă de la egal la egal cu orice echipă din Liga I”, a spus Marian Șotârcă, antrenorul-jucător al echipei Futsal Club Dunărea Călărași.

Futsal Club Dunărea – Informatica 4-4 (2-2)
Au marcat: Rodrigo Coelho (19, 21), Marian Plugaru (20, 39) / Daniel Araujo (12), Dmitro Bondar (16), Dennis Ovsyannikov (24), Valentin Ilaş (37)
Dunărea: 21. Igor Garcia – 7. Marian Plugaru, 8. Marian Şotârcă, 14. Yanez Galan, 17. Thyago Monteiro.
Rezerve: 1. Andrei Moldovanu, 82. Eugen Cinaru – 5. Robert Vârlan, 11. Rodrigo Coelho, 3. George Tomescu (cpt.), 2. Ionuţ Movileanu, 6. Doru Rotaru, 4. Andrei Ghiuţă, 15. Cesar Ribeiro.
Antrenor: Marian Şotârcă

Informatica: 1. Vlad Iancu – 14. Dmytro Bondar, 20. Dennys Ovsyannikov, 5. Mimi Stoica, 10. Andre Mogueira.
Rezerve: 12. Roberto Voin – 17. Theodor Lungu, 3. Darius Nastai, 11. Sergiu Gărilă, 9. Daniel Araujo, 4. Pedro Da Silva, 18. Valentin Ilaş, 7. Robert Lupu
Antrenor: Robert Lupu

Arbitri: Daniel Decă (Brăila) – Vlad Ciobanu (Iaşi). Rezervă: Flavius Cojocaru (Galaţi)
Observator: Vasile Donţu (Galaţi)

Nou-promovatele SCM Gloria Buzău, Bukovina Vicov și CFF Clujana Cluj au avut viață grea în această etapă. Cele trei formații au marcat de doar două ori, dar au primit în schimb un total de 46 de goluri!

Rezultatele etapei 11
Futsal Club Dunărea Călărași – Informatica Timișoara 4-4
SCM Gloria Buzău – Imperial Wet Miercurea Ciuc 1-11
CS United Galaţi – Futsal Poli Iași 5-1
Autobergamo Deva – Bukovina Vicov 21-1
Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CFF Clujana Cluj 14-0

Clasament: 1. Autobergamo Deva 26p; 2. United Galați 25p; 3. Informatica Timișoara 24p; 4. Imperial Wet 22p; 5. Dunărea Călărași 21p; 6. FK Odorheiu Secuiesc 17p; 7. Poli Iași 12p; 8. SCM Gloria Buzău 6p; 9. Bukovina Vicov 3p; 10. CFF Clujana 0p

Etapa viitoare:
8-10 decembrie | Informatica Timișoara – Autobergamo Deva, Bukovina Vicov – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, Futsal Poli Iași – SCM Gloria Buzău, Imperial Wet Miercurea Ciuc – Futsal Club Dunărea Călărași, CFF Clujana Cluj – CS United Galați