Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, duminică, 22 octombrie, două meciuri contând pentru etapa a 5-a. În prima confruntare a zilei, la Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara, față în față s-au aflat formațiile CFR Timișoara și nou-promovata Șoimii Șimand.

Bănățenii nu le-au dat oaspeților nici măcar o șansă și s-au impus clar, scor 16-3, bifând astfel cea de-a cincea victorie din tot atâtea partide în actualul sezon!

Meciul de la Timișoara a debutat cu un gol marcat de Șoimii Șimand, autor Andrei Cordoș – cel mai bun jucător al arădenilor.

Avantajul oaspeților a fost anulat de trupa lui Robert Lupu după doar 35 de secunde de joc, autor Anderson Da Silva. A fost momentul în care bănățenii au turat motoarele la maximum și au înscris gol după gol, reușitele gazdelor fiind întrerupte abia în repriza secundă, când același Andrei Cordoș a mai înscris de două ori.

Veteranul Mimi Stoica, decisiv!

Spectacol total la Mărășești în disputa dintre Mausoleul Mărășești și Luceafărul Buzău. Fost jucător la formația buzoiană, Fernando Dobre a deschis scorul pentru gazde cu două minute înainte de pauză. La cabine s-a intrat însă la egalitate, după ce Gabriel Bobe a înscris pentru Luceafărul.

Trupa pregătită de Marius Cozma a trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj la mijlocul părții secunde prin golul veteranului Dumitru Mimi Stoica și l-a majorat două minute mai târziu prin Ion Dumitru. Luceafărul Buzău nu a cedat însă. Trupa lui Iulian Trăsnea a relansat partida cu cinci minute înainte de final, gol Gabriel Bobe. Ultimul minut a mai adus două goluri. Gazdele au refăcut diferența de două goluri prin Mimi Stoica, dar Radu Burciu, antrenorul-jucător al echipei buzoiene, a reaprins speranțele oaspeților. A fost însă prea târziu. După victoria de acum două etape de la Târgu Mureș, nou-promovata Mausoleul Mărășești a contabilizat astfel a doua victorie în Liga 1 Futsal Fortuna. Luceafărul Buzău rămâne cu un succes.

Etapa a 5-a va continua astăzi, luni, 23 octombrie. De la ora 18:00, CSM Târgu Mureș primește vizita echipei ACS West Deva.

Mâine este programat meciul Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CSM Deva. Duelul găzduit de „Sepsi Aréna” din Sfântu Gheorghe va fi în direct la Digi Sport 2 și FRF.tv!

Derby-ul acestei runde, duelul dintre vicecampioana FK Odorheiu Secuiesc și campioana United Galați, a fost amânat. Gălățenii au pleacat aseară spre Rogatec, Slovenia, unde sunt programate meciurile Grupei a 4-a a Main Round-ului UEFA Futsal Champions League. Trupa pregătită de Florin Ignat va întâlni formațiile Étoile Lavalloise (Franța), Benfica Lisabona și FK Dobovec – gazda Grupei a 4-a.

Duminică, 22 octombrie

• CSF CFR 1933 Timișoara – ACS Șoimii Șimand 16-3 (8-1), Sala Sporturilor „Constantin Jude”, Timișoara

Au marcat: Anderson Da Silva (3, 16, 29, 37), Gabriel Henrique (9, 9, 24, 38, 38), Mihnea Toader (12, 16), Anjos da Silva Wellington (13, 15), George David (21), Andrei Grosu (35), Andrei Buhăceanu (39) / Andrei Cordoș (3, 22, 26)

Arbitri: Anca Florin Daniel (Deva), Andrei Marius (Belcin); Scânteie Ghiță Florin ( Moldova Nouă)

Observator: Sandru Ilie (Pitești)

• ACS Mausoleul Mărășești – CS Luceafărul Buzău 4-3 (1-1), Sala Sporturilor, Mărășești

Au marcat: Fernando Dobre (18), Mimi Stoica (30, 40), Ion Dumitru (32) / Gabriel Bobe (20, 35), Radu Burciu (40)

Arbitri: Boharu Predescu Ionel (Buftea), Preda Romeo ( Brăila); Mocanu Dragoș (Brăila)

Observator: Balmus Doru (Galați)

Luni, 23 octombrie

Ora 18:00

• CSM Târgu Mureș – ACS West Deva – Sala Sporturilor, Târgu Mureș

Arbitri: Pentek Laurențiu (Oradea), Braşovean Cristian Cosmin (Cluj); Benedek Andras (Odorheiu Secuiesc)

Observator: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

Marți, 24 octombrie

Ora 18:00

• ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CSM Deva – Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe

– partida Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CS United Galaţi

Clasament: 1. CFR Timișoara 15p; 2. Sepsi 12p; 3. United 10p; 4. CSM Deva 8p; 5. Odorheiu Secuiesc 7p; 6. Mausoleul 6p; 7. Luceafărul 3p; 8. West Deva 3p; 9. Târgu Mureș 0p; 10. Șoimii Simand 0p

Liga a 2-a

Sâmbătă, 21 ocotmbrie, s-au disputat două partide contând pentru etapa a 3-a a Ligii a 2-a. Formația harghiteană ACS Kereszthegy Remetea a bifat al treilea succes din tot atâtea partide. În meciul de la Buzău, Vekas Barna a marcat de șapte ori pentru Kereszthegy Remetea!

Iată rezultatele:

• ACS Korondy Junior 2017 Corund – ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 3-6 (2-3) – Sala Sporturilor, Corund

Au marcat: Balazs Andras (9), Raduly Sandor Attila (15), Sukei Laszlo (25) / Daniel Catană (8, 15), Alexandru Roșu (19), Vasile Pruteanu (22, 36), Rareș Răduc (33)

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Spaiuc Robert (Iași); Brașovean Cristian Cosmin (Cluj)

Observator: Curta Dan Ovidiu (Târgu Mureș)

• ACS Fortius 2014 Buzău – ACS Kereszthegy Remetea 2-12 (1-7) – Sala Sporturilor, Stâlpu

Au marcat: Mădălin Manole (15), Gabriel Sârbescu (32) / Vekas Barna (5, 7, 8, 16, 27, 37, 40), Miklos Arpad (9, 17), Dobri Norbert (10), Sandor Levente (24), Jakab Tamas (38)

Arbitri: Benedek Andras (Odorheiu Secuiesc), Peter Joszef (Sfântu Gheorghe); Boharu Predescu Ionel (Buftea)

Observator: Florea Frusin (București)

– partida CFF Clujana Cluj – AS Inter Gheorgheni a fost amânată pentru 29 octombrie

Clasament: 1. Kereszthegy 9 (trei meciuri disputate); 2. Ceahlăul 6p (trei meciuri); 3. Inter Gheorgheni 3p (un meci); 4. Clujana 3p (două meciuri); 5. Korondy Junior 0p (două meciuri); 6. Fortius 0p (trei meciuri)