Echipa de futsal a Dunării Călărași a produs surpriza rundei a 8-a, disputată duminică, 23 octombrie. Trupa lui Marian Șotârcă a învins una dintre candidatele la câștigarea campionatului, Autobergamo Deva, liderul la zi al clasamentului Ligii 1 la futsal.

Movileanu, Vârlan, Șotârcă și Radu, sunt cei patru marcatori din partida câștigată de Dunărea cu scorul de 4-2 în fața celor de la Autobergamo Deva. Meciul disputat în sala „Ion C. Neagu„ de la Călărași a fost unul destul de disputat. Călărășenii s-au întrecut pe ei și au reușit o victorie importantă care-i duce pe poziția a 4-a în clasament la un punct de liderul Deva.

„Finalul a fost unul destul de bun, dar foarte greu. Am întâlnit echipa cu cel mai mare buget din Liga 1 la futsal dar am reușit să ținem piept prin multă muncă, ambiție și dăruire. Îi felicit pe băieți! Au făcut un meci exemplar! Am învins până acum ambele candidate la câștigarea campionatului, Timișoara și Deva. Atmosfera din sală a fost una de vis. Publicul ne-a susținut și a început să vină din ce în ce mai mulți la meciurile noastre, asta și din cauza rezultatelor foarte bune. Obiectivul nostru este să intrăm în play-off, dar dacă se poate cât mai sus”, a spus Marian Șotârcă, antrenorul-jucător al Dunării.

Etapa următoare, Dunărea nu va juca, iar următorul meci pentru călărășeni este programat pe 6 noiembrie, la Cluj-Napoca.

Într-un alt meci interesant al rundei a 8-a, CSM Politehnica Iaşi a pierdut, 1-6 (1-1), pe teren propriu cu CS United Galaţi. Ca şi în partida precedentă, de la Odorheiu Secuiesc, echipa ieşeană a căzut total în partea a doua cu gălăţenii, primind 5 goluri într-un interval de doar 11 minute!

Elevii lui Gabriel Dobre au deschis scorul în minutul 3 prin Victor Mandea, iar oaspeţii au egalat prin Ovidiu Tudose, în minutul 12. Gazdele au ratat şi o lovitură de pedeapsă de la 10 metri în minutul 20, prin Victor Mandea, precum şi alte ocazii clare la poarta lui „Nene” Wellington.
În repriza secundă, oaspeţii au profitat de căderea Iaşiului şi au punctat de cinci ori prin Octavian Cireş (min. 25), Constantin Burdujel (min. 30) şi Andrei Crăciun (min. 32, 33, 36). La fel s-a întâmplat şi în etapa trecută, când CSM Poli Iaşi a condus la pauză cu 5-3 la Odorheiu Secuiesc, dar a fost învinsă în cele din urmă cu 9-6. În minutul 34, căpitanul gazdelor, Radu Pisică, a fost eliminat.

În urma acestui succes, United Galaţi urcă pe primul loc în Liga I, cu 19 puncte după 7 partide, în timp ce Iaşiul rămâne la 5 puncte în spatele podiumului, ocupând locul 6, cu 10 puncte acumulate în 7 partide.