După ce în primul meci au cedat cu 2-0, echipa noastră a fost învinsă și în meciul revanșă, scor 2-4.

România și Italia au oferit două partide spectaculoase fanilor prezenți în Sala Polivalentă din Piatra Neamț.

Învinși în primul joc cu 2-0, tricolorii au fost mai montați în cel de-al doilea test. Tonița a avut cinci intervenții senzaționale, iar echipa noastră a condus cu 1-0 după reușita lui Laszlo Szocs, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1, după ce oaspeții au egalat prin Julio de Oliveira după o lovitură de la 10 metri contesată de întrega bancă tricoloră.

Chiar la pauză, Adrian Pânzaru a văzut direct cartonașul roșu pentru proteste, astfel că repriza secundă a început cu echipa noastră având un om în minus pentru două minute. Italienii au profitat și au preluat conducerea prin golul lui Diego Cavinato.
A urmat o luptă de urmărire a oamenilor conduși de Robert Lupu, iar egalarea a venit după autogolul căpitanului italian, Marco Ercolesi.

Pe final, italienii au fost mai lucizi și au marcat în două rânduri, prin Ercolesi și Cavinato, iar eforturile tricolorilor din final nu au avut finalitate.

Pentru cele două jocuri de pregătire, selecționerul Robert Lupu i-a convocat pe următorii:

Vlad Iancu (Autobergamo Deva), Petrișor Tonița (Autobergamo Deva), Andrei Grigoraș (FK Odorheiu Secuiesc) – portari; Adrian Pânzaru (Autobergamo Deva), Felipe Oliveira (Napoli), Mimi Stoica (United Galați), Paulo Ferreira (Autobergamo Deva), Ique Ribeiro (Cartagena), Szabolcs Mánya (FK Odorheiu Secuiesc), Marinică Plugaru (Dunărea Călărași), Laszlo Szocs (Imperial Wet Miercurea Ciuc), Cristian Matei (Imperial Wet Miercurea Ciuc), Alpar Csoma (FK Odorheiu Secuiesc), Daniel Crăciun (United Galați)

În drumul spre CM 2020, România va fi prezentă într-una dintre grupele rundei principale, ale cărei meciuri la va găzdui. În urma tragerii la sorți, tricolorii pregătiți de Robert Lupu și-au aflat un singur adversar, Kazahstan, iar ceilalți doi, Olanda și Albania, au fost stabiliți în urma disputării meciurilor din runda preliminară. Runda principală se va disputa în perioada 22-27 octombrie 2019.

Preliminariile mai conțin două faze. Din runda principală se califică mai departe, în Elite Round (28 ianuarie – 2 februarie 2020), primele două clasate. Acolo se vor forma din nou patru grupe de câte 4. Cele 4 câștigătoare se vor califica la Cupa Mondială, în timp ce echipele de pe locurile secunde vor disputa un baraj în dublă manșă (9-12 aprilie 2020) pentru ultimele două locuri alocate Europei la turneul final.

Cupa Mondială va fi găzduită de Lituania în perioada 12 septembrie – 4 octombrie 2020.