După succesul de joi în fața Norvegiei, 5-1, ”tricolorii” pregătiți de Robert Lupu au pierdut clar în fața Poloniei, scor 1-8.

Echipa de start a Poloniei: Nawrat – Wojciechowski, Kriezel, Zastawnik, Mikolajewicz

Echipa de start a României: Iancu – Al-Ioani, Răducu, Stoica, A. Csoma

La pauză, Polonia a condus cu 2-0 datorită golurilor marcate de Mikolajewicz și Kubik. Toate celelalte reușite au venit în ultimele opt minute ale jocului, atunci când ”tricolorii” au riscat pentru a încerca să revină în joc.

Mai întâi, Krawczyk, Nawrat și Kriezel au dus scorul la 4-0, înainte ca Matei să reducă din diferență.  Au urmat alte trei goluri ale polonezilor în ultimele 100 de secunde ale partidei. Scor final, Polonia – România 8-1.

În celălalt joc al grupei de calificare: Portugalia – Norvegia 6-1.

Clasament: 1. Portugalia 6p (12-3), 2. Polonia 3p (10-7), 3. România 3p (6-9), 4. Norvegia 0p (2-11). Gazda acestei grupe principale de calificare este Portugalia.

Reprezentativele clasate pe prima poziție în cele 7 grupe principale vor întâlni, în dublă manșă, selecționatele de pe locurile 2. Câștigătoarele play-off-ului vor merge la Campionatul Mondial, turneu la care ”tricolorii” s-ar califica în premieră.

Primul criteriu de departajare al echipelor în clasament îl reprezintă rezultatul din meciul direct.