Echipa de fotbal Vasas Femina Odorheiu Secuiesc este campioana României la categoria tineret, sub 15 ani! Formația harghiteană a încheiat turneul final al Ligii de Tineret cu o victorie în fața echipei Olimpia Cluj, scor 1-0, deși, pentru a cuceri titlul, avea nevoie de o remiză sau să nu piardă la o diferență mai mare de trei goluri.

Meciul a contat pentru ultima etapă a Final Four-ului, în care se calificaseră vineri, pe lângă Vasas și Olimpia, CSȘ Târgoviște și CFR Timișoara.

Vasas Femina, pregătită de Janos Szekely, a mai bifat o performanță: nu a primit nici măcar un gol în cele trei zile de turneu!
„E o mare bucurie și, în același timp, o mare mândrie pentru noi, pentru oraș. Acest titlu reprezintă răsplata unei munci în care am pus mult suflet. Acum ceva vreme am declarat că aceste fetițe, care joacă împreună de 3-4 ani, ne vor aduce titluri multe! Toate sunt din județ. Încercăm să ne continuăm munca. Să căutăm fete talentate și dornice să facă fotbal din pasiune”, a declarat, pentru www.frf.ro, Laszlo Bela, președintele echipei Vasas Femina, gazda turneului final al junioarelor U15.

Început vineri dimineață, Turneul Final al Ligii de Tineret a adunat la start 12 echipe, împărțite în patru grupe. După disputarea meciurilor din prima zi, câștigătoarele au avansat în Final Four, formațiile clasate pe locul secund au continuat cu jocuri de clasament, iar cele de pe ultimul loc au părăsit competiția.

8. Universitatea Alexandria

O echipă la acest nivel de vârstă e formată din nouă jucătoare, iar dimensiunile terenului de joc sunt, aproximativ, 60 metri / 40 de metri. O partidă are două reprize a câte 20 de minute fiecare.