Reprezentativa feminină Under 19 a României a învins cu 2-1 Malta, în ultimul meci amical, disputat sâmbătă, 15 septembrie.

După o primă repriză fără goluri, gazdele au deschis scorul în minutul 55. România a revenit în meci prin golul marcat de Marinescu în minutul 63, iar Cosmina Roșu a înscris golul victoriei.

Tricolorele au înregistrat două victorii (3-1 și 2-1) și o remiză (3-3) în cele trei partide disputate împotriva Maltei.

Echipa României: 12. Salamon – 18.Gologan (15. Zamfir 75′), 6. Nagy-cpt, 5. Tunoaia, 13. Mateș – 8. Vlădulescu, 16. Borodi (10. Boroș 46′) – 7. Marinescu, 11. Negrea, 9. Roșie (3. Scurtu 67′) – 14. Marcu (Roșu 46′)

Rezerve neutilizate: 1. Grecu

Lotul României pentru meciurile cu Malta:

Portari: Szidonia Salamon (”U” Olimpia Cluj), Mădălina Grecu (Selena Constanța)

Fundași: Melinda Nagy (”U” Olimpia Cluj), Daniela Mateș (ACS Heniu Prundu Bârgăului), Otilia Durlă (Universitatea Alexandria), Iulia Zamfir (ACS Heniu Prundu Bârgăului), Georgiana Gologan (Universitatea Alexandria), Alexandra Tunoaia (Chievo Verona/Italia), Sabina Scurtu (CFR Timișoara)

Mijlocași: Raluca Borodi (”U” Olimpia Cluj), Oana Negrea (”U” Olimpia Cluj), Ana-Maria Vlădulescu (Vasas Femina), Andreea Diță (Universitatea Alexandria), Mădălina Marinescu (Vasas Femina), Genoveva Roșie (Universitatea Alexandria)

Atacanți: Cosmina Roșu (CFR Timișoara), Carmen Marcu (Universitatea Galați), Mădălina Boroș (CSM Târgu Mureș)

Ultimele pregătiri înainte de startul calificărilor pentru EURO

Reprezentativa României va participa la calificările pentru Campionatul European Under 19 în perioada 1-7 octombrie. Tricolorele fac parte din grupa 11, alături de selecționatele Italiei, Portugaliei și Bulgariei. Meciurile se vor disputa în Bulgaria conform următorului program:

1 octombrie, ora locală 15:00: România – Portugalia

4 octombrie, ora locală 15:00: Italia – România

7 octombrie, ora locală 15:00: Bulgaria – România

Primele două echipe clasate în grupele de calificări și cele mai bune două formații care vor ocupa locul trei se vor alătura țărilor direct calificate, Spania și Franța, la Turul de Elită.

La Campionatul European, care va fi găzduit de Scoția se vor califica șapte echipe, alături de țara gazdă.