După două victorii în primele două meciuri, Olimpia avea nevoie de o remiză pentru a câștiga Grupa a 2-a, găzduită de Cluj, și a merge astfel mai departe, în faza eliminatorie. Hibernian, adversara ardelencelor, era obligată să câștige, după 5-0 cu Swansea și 1-1 cu Harkov.
Fetele lui Marius Suller au deschis scorul încă din debutul partidei, prin Alexandra Lunca, în minutul 5, după care au rezistat eroic!
Campioana Scoției a reușit să egaleze cu șase minute înainte de final, prin Lucy Graham, dar s-a oprit aici!

Astfel, Olimpia Cluj își îndeplinește obiectivul, acela de a participa din nou, după o pauză de doi ani în faza eliminatorie a UEFA Women’s Champions League.

Olimpia – Hibernian 1-1 (1-0)
Au marcat: Lunca (5) / Graham (84)
Arbitru: Florence Guillemin (Franța)

Olimpia Cluj:
Jillian McVicker – Adina Giurgiu, Teodora Meluță, Lidia Havristiuc, Ana Maria Gorea – Ştefania Vătafu, Ioana Bortan (cpt.), Mihaela Ciolacu (60 Beatrice Tărășilă) – Andreea Voicu, Cristina Carp (53, Mara Bâtea), Alexandra Lunca (90, Hannah Leinert)
Antrenor: Attila Marius Suller

În celălalt meci al Grupei a 2-a, Harkov a trecut la scor de Swansea, 9-0.

4. Swansea 0p

Tragerea la sorți a primului tur eliminator, 16-imi, al UEFA Women’s Champions League e programată pe 1 septembrie.
Duelurile din această fază a competiției se vor disputa în două manșe, pe 4–5 octombrie, respectiv 11–12 octombrie.