Fetele de la Navobi au trecut cu bine peste eşecul din finala Cupei României şi au câştigat clar următoarele două partide din Superligă. După 6-1 în restanţa cu CSS Târgovişte, în deplasare, ieşencele au revenit în Copou cu un succes categoric, 9-0 (6-0) cu Real Craiova, în cadrul etapei a 17-a.

Golurile formaţiei pregătite de Adrian Ambrosie au fost marcate de Teodora Plăcintă (minutele 5, 30, 53), Maria Spînu (9), Iulia Mera (28-penalty), Nadia Colesnicenco (35, 44), Loredana Nica (67) şi Nina Anca (79).

În urma acestui succes, ieşencele au acumulat 32 de puncte şi s-au apropiat la două puncte de ocupanta locului secund, CFR Timişoara. Navobi păstrează astfel şanse la locul 2, în condiţiile în care are de jucat restanţa din etapa a 10-a cu Timişoara, pe teren propriu.

Echipa ieşeană va juca următorul meci pe teren propriu, cu ASA Tg. Mureş (restanţă din etapa a 15-a), miercuri, 31 mai, de la ora 11.00.

Navobi Iaşi – Real Craiova 9-0 (6-0)
Au marcat: Teodora Plăcintă (minutele 5, 30, 53), Maria Spînu (9), Iulia Mera (28-penalty), Nadia Colesnicenco (35, 44), Loredana Nica (67) şi Nina Anca (79)