Liga I la fotbal rezervată fetelor programează duminică, 4 octombrie, meciurile etapei a VII-a. Runda a fost precedată de meciul-restanță dintre Vasas Femina Odorheiu Secuiesc și Heniu Prundu Bârgăului, partidă contând pentru etapa a IV-a și care s-a jucat miercuri.

Considerate două dintre cele mai bune echipe din Liga I și în acest sezon, Vasas și Heniu au oferit un meci pe măsura așteptărilor. Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părți. La patru minute de la reluare, Kinga Barabási a deschis scorul și l-a majorat în minutul 67, printr-o execuție de excepție, direct din lovitură liberă. Mădălina Marinescu a dus scorul la 3-0, și Vasas a bifat al doilea succes stagional.

Vasas Femina – Heniu 3–0 (0–0)
Au marcat: Kinga Barabási (49, 67), Mădălina Marinescu (77)

În etapa din week-end, cea cu numărul șapte, campioana „U” Olimpia Cluj, cu punctaj maxim în cele patru meciuri disputate până acum, joacă la Alexandria, într-o partidă în care pornește ca favorită.

După eșecul din derby cu Vasas, Heniu are șansa de a se revanșa cu o victorie pe teren propriu în fața nou-promovatei Universitatea Galați, echipă care vine cu un moral excelent după victoria spectaculoasă din ultima etapă de pe teren propriu, 6-5 cu Independența Baia Mare.

Independența Baia Mare stă în această etapă

Clasament: 1.„U” Olimpia Cluj 15p; 2. Heniu 10; 3. Universitatea Alexandria 8; 4. Universitatea Galați 7; 5. Vasas 7; 6. Fair Play 7; 7. Independeța 4; 8. Fortuna 4; 9. CSȘ Târgovişte 0p