Echipa națională de junioare Under 18 a României a câștigat cu 4-1 confruntarea cu reprezentativa similară a Azerbaidjanului, joi, la Mogoșoaia, în prima etapă a unui turneu de dezvoltare UEFA.

La pauză, tricolorele au condus cu 2-0, grație golurilor marcate de Valentina Petre (minutul 21) și Dariana Indrei (39). În primele zece minute din repriza secundă, Dariana Indrei (46) și Crina Tămaș (55) au majorat diferența. Scorul final a fost stabilit de Male Mollayeva (90+2).

România – Azerbaidjan 4-1
Au marcat pentru România: V. Petre (21), Indrei (39, 46), Tămaș (55)

România: Szidonia Salamon – Sorina Zăhan, Teodora Meluță (70, Daniela Dumitru), Erika Gered, Valentina Petre, Melinda Nagy, Raluca Borodi, Mihaela Ciolacu (46, Crina Tămaș), Alina Boroș, Dariana Indrei (81, Andrada Niculescu), Loredana Popa (46, Ana Maria Vlădulescu). Antrenor: Florin Bugar.

Joi, tot în runda inaugurală, la Buftea, Turcia a învins Slovenia cu 8-0.

Vineri, echipa națională a României a pierdut partida cu Turcia cu scorul de 1-8. Golul nostru a fost reușit de Loredana Popa, în minutul 65.

România – Turcia 1-8
Au marcat: L. Popa (65) / Selin Ertan (10 și 70), Ilayda Civelek (16), Șevval Alpavut (44), Selin Dișli (50 și 72), Nurșen Yaprak (90) și Zeynep Gamze Kocer (90+3).
România: Georgiana Dârle – Erika Gered (46 Niculescu), Teodora Meluță (71 Dumitru), Melinda Nagy (46 Covaci), Tamas Crina (30 Mădălina Boroș), Sorina Zăhan (46 Valentina Petre), Mihaela Ciolacu, Alina Boroș (46 Raluca Borodi), Dariana Indrei, Loredana Popa, Ana-Maria Vlădulescu. Antrenor: Florin Bugar.

Cinci dintre jucătoarele aflate în lotul Turciei sunt legitimate la cluburi din Germania: Sibel Saravaș (VfL Salder), Irem Yildirim (1. FFC Frankfurt), Nurșen Yaprak (MSV Duisburg), Selin Dișli (Fortuna Koln) și Selin Ertan (VfL Wolfsburg, echipă care a disputat finala Ligii Campionilor din acest sezon). Toate cele cinci jucătoare au evoluat în duelul cu România, iar contribuția lor la stabilirea diferenței de pe tabela de marcaj este semnificativă: trei dintre ele au punctat, în total, de cinci ori.

Pentru fetele noastre urmează partida cu Slovenia, programată duminică, la Mogoșoaia.

Această competiție constituie una dintre etapele de pregătire pentru meciurile din preliminariile Campionatului European pentru junioare Under 19 – Irlanda de Nord 2017. În prima fază din preliminarii, România va evolua în Grupa 1, alături de Armenia, Polonia (gazda confruntărilor) și Norvegia. Partidele vor avea loc în perioada 15-20 septembrie 2016. Formațiile care se vor clasa pe locul 1 și cele mai bune 10 dintre echipele care se vor clasa pe locul 2 în cele 11 grupe din turul preliminar se vor califica în turul de elită.