Reprezentativa de junioare Under 19 a României a pierdut cu 3-6 meciul amical cu echipa națională similară a Slovaciei disputat miercuri, la Dunajská Lužná. Cele două formații s-au întâlnit și luni, în aceeași localitate, într-un test de pregătire câștigat tot de gazde, cu 3-2.

În partida de miercuri, selecționerul Florin Bugar a trimis în teren următoarele jucătoare: Georgiana DÂRLE (46, Kinga DRĂGUȘ) – Alina BOROȘ (21, Sorina ZĂHAN), Teodora MELUȚĂ, Barbara BARTALIS, Valentina PETRE (46, Erika GERED), Diana GRECU, Maria NEACȘU (69, Carmen CIOBANU), Dariana INDREI (61, Daniela DUMITRU), Mihaela CIOLACU, Crina TĂMAȘ (34, Denisa PREDOI), Loredana POPA (69, Alexandra BUFTEA).

”Dublă” a Mihaelei Ciolacu

Tricolorele au condus cu 2-0, grație golurilor marcate de Mihaela Ciolacu (minutul 7) și Loredana Popa (15), însă la pauză gazdele erau în avantaj. Martina Šurnovská (24), Klaudia Fabová (29) și autogolul Dianei Grecu (35) au făcut ca repriza secundă să înceapă de la scorul de 3-2.

În cea de-a doua parte, slovacele au majorat diferența prin Terézia Kovaľová (47), Mihaela Ciolacu (54) a bifat ”dubla”, iar Adriana Briššová (55 și 74) a stabilit rezultatul final, 6-3. Româncele se pregătesc pentru meciurile pe care le au programate în Grupa 1 din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru junioare Under 19 – Irlanda de Nord 2017.

În perioada 15-20 septembrie 2016, elevele lui Florin Bugar se vor întâlni cu Polonia, Armenia și Norvegia, meciurile fiind programate a se disputa în Polonia. Echipele care se vor clasa pe locul 1 și cele mai bune zece dintre formațiile care se vor clasa pe locul 2 în cele 11 grupe din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită).

În stagiunea 2016-2017, reprezentativele de junioare Under 19 sunt alcătuite din jucătoare născute începând cu 1 ianuarie 1998.